21 Kasım 2018 13:56

BİM’den Cumhuriyet’e tazminat davası

BİM, Apple'ın 'taklit ürün satıyorsunuz' ihtarnamesini haberleştirdiği için Cumhuriyet muhabiri Alican Uludağ'a dava açtı.

Logo: BİM.com.tr

Paylaş

BİM Birleşik Mağazaları A.Ş, Apple'ın “taklit ürün satıyorsunuz” şeklindeki ihtarnamesini haberleştiren Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ hakkında 250 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı. Dava İstanbul Anadolu 9. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülecek.

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, 7 Mayıs 2018 tarihinde Beyoğlu 34. Noterliğine başvurarak BİM Birleşik Mağazalar A.Ş ile şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Latif Toptaş ve diğer yönetim kurulu üyeleri hakkında, Apple markası ile satılan iPhone 6 model cep telefonu ürünlerinin haksız olarak kullanıldığını belirterek ihtarname yolladı. İhtarnamede, ürünlerin satıştan kaldırılması, BİM’in ürünleri nereden ve nasıl temin ettiğinin açıklanması istendi.

Söz konusu ihtarnameyi Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ haberleştirerek yayınladı. Uludağ ayrıca ihtarnameyi sosyal medya hesabından da paylaştı.

Bunun üzerine BİM, Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ hakkında, markanın ticari haklarını ve kişilik haklarının ihlal edildiği iddiasıyla 250 bin TL’lik tazminat davası açtı.

BİM ayrıca verilecek hükmün tirajı en yüksek üç günlük gazetede yayınlanmasını istedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'a göre AİHM'nin kararı 'terör seviciliği'

SONRAKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 22 Temmuz 2019 Pazartesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa