21 Kasım 2018 13:39

Yazarımız Yusuf Karataş’ın adli kontrol kararı kaldırıldı

Evrensel yazarı Yusuf Karataş’ın "örgüt kurmak ve yönetmek" iddiasıyla yargılandığı davada, hakkındaki adli kontrol kararı kaldırıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Yusuf Karataş hakkında DTK çalışmaları hakkında açılan davanın 4. duruşması, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşmada söz alan Karataş, bu yargılamaların siyasi saiklerle sürdürüldüğünü belirterek, AKP Sözcüsü iken DTK faaliyetlerine katılan Yasin Aktay’ın hem bir gazeteci hem bir siyasetçi olarak çalışmalarına devam edebildiğini söyledi. Karataş, bir siyasetçi ve gazeteci olmasına rağmen yargılanmasının kendisinin özgürlükleri ve siyaset yapma hakkını sınırladığını ifade etti.

Karataş’ın avukatı Yıldız İmrek ise, AİHM’nin Demirtaş kararını hatırlatarak, AİHM’nin 18. madde ihlali tespitinin bu yargılamada da esas alınması gerektiğini, siyasi gerekçelerle yargılama yapılamayacağını ifade etti. Müvekkilinin beraatını talep eden İmrek, Karataş hakkında uygulanan adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını istedi.

Yapılan savunmalardan sonra mahkeme heyeti Karataş hakkında verilen adli kontrol kararı kaldırılırken, yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebini reddetti. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tunus’ta yeni 'reformlara' karşı yarın grev günü

SONRAKİ HABER

İzmir Tepecik Hastanesindeki evsizlerin dışarı atılmasına inceleme

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...