21 Kasım 2018 12:19

İstismar sanıkları neden serbest dolaşıyor? 

15 yaşındaki çocuğu istismar eden iki kişi hakkında, savcılık ve emniyet şikayet başvurusuna rağmen 2 yıldır işlem yapmıyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, İzmir’de iki yıldır cinsel istismara maruz kalan 15 yaşındaki çocuğu meclis gündemine taşıyarak Adalet Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

Kemalbay, bir annenin sosyal medya aracılığı ile “Kızım onlarca defa istismara uğradı, ama bugüne dek bir kişi dahi gözaltına alınmadı. İstismarcılar cezalandırılsaydı kızıma yanaşmaya cesaret edemezlerdi” sözlerini hatırlatarak yetkililerin çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında büyük bir aymazlık içerisinde olduğunu söyledi.

Kemalbay, İzmir’de 15 yaşında bir çocuk olan E.K.’nın uyuşturucu madde verilerek 2 yıldır cinsel istismara maruz kaldığını aktardı. E.K'nın annesi emniyete ve cumhuriyet savcılıklarına şikayette bulunmasına rağmen istismarcılara karşı bir işlem başlatılmadı. Kemalbay, "Anne istismarcıların  Ş.P. ve oğlu O.P. olduğunu bildiriyor. Ş.P’nin , E.K.’ya uyuşturucu madde verdiği, O.P.’nin de istismar ettiği tarafımızca anne ile yaptığımız telefon görüşmesinde  anne tarafından ifade edilmiştir.”

TÜM BAŞVURULARA RAĞMEN CEZA YOK

Annenin yardım istemesi üzerine E.K.’nın sosyal hizmetler müdürlüğünce alınıp tedavi edilmeye başlandığını ancak E.K.’nın tedavi gördüğü hastane tarafından ‘tedaviyi red ediyor’ dediği bildirilerek tedavisinin yarım bırakıldığını belirten Kemalbay “Daha sonra ise ‘Hastanede yer yok, yer bulunduğunda başka bir ilde ve hastanede tedavi ettirilecektir’ denmesi 17 yaşındaki E.K.’nın ölüm fermanı anlamına gelmektedir” dedi.

Annenin sorumluların cezalandırılması için adeta çırpınmasına rağmen istismarcıların hala rahatlıkla ellerini kollarını sallayarak geziyor olmalarını eleştiren Kemalbay, istismarcılar hakkında iki yıldır herhangi bir işlem yapılmamış olmasına tepki gösterdi.

Kemalbay, konuya ilişkin Adalet Bakanı Aldülhamit Gül’e şu soruları yöneltti: 

■ 15 yaşındaki E.K.’yı istismar eden, zorla alıkoyan, uyuşturucu madde veren kişiler hakkında bakanlığınız hangi işlemleri yapmıştır?

■ Anne Ş. tarafından karakola ve cumhuriyet savcılıklarına yapılan şikayet dosyaları neden cevapsız kalmıştır?

■ 15 yaşında bir çocuğu alıkoyan, istismar eden, uyuşturucu veren adı ve adresi belli olan kişiler çocuğun annesinin şikâyetine rağmen neden yakalanmamış ve cezalandırılmamıştır?

■ Şikâyet başvurularını işleme koymayan, görev ve sorumluluğunu yerine getirmeyen ilgililer hakkında bir yaptırımınız olacak mıdır? (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

KHK’liler Mecliste bir araya geliyor

SONRAKİ HABER

Evimiz yanıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...