21 Kasım 2018 12:42

KHK’liler Mecliste bir araya geliyor

KHK ile ihraç edilen meslek grupları Mecliste bir araya gelerek ‘nasıl bir mücadele’ konusunda çalışma yürütecek.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, KHK ile ihraç edilen meslek gruplarını Meclis'te bir araya getirerek, çalışma izni ve işe iade hakları konusunda nasıl bir mücadele yürütüleceğine dair çalışma yürüteceklerini söyledi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, KHK ile işlerinden çıkarılan akademisyenleri, hukukçuları ve eğitimcileri Meclis'te bir araya getiriyor. Farklı gerekçelerle farklı meslek gruplarından ihraç edilen akademisyen, hukukçu ve eğitimciler, kendi meslek dallarından ihraç edilenlerle bir araya gelerek, çalışma izinlerinin ve işe iade haklarının geri verilmesi konusunda nasıl bir mücadele yürütüleceğini tartışacak ve adım atılacak. Son 2 yılda KHK'ler ile büyük insan hak ihlallerinin olduğunu belirten Gergerlioğlu, “OHAL ile birlikte Anayasayı çiğneyerek KHK'leri ilan ettiler. Toplumsal hayatı boğmuş oldular. Sonuçta da kabul edilmeyecek bir şey çıktı ortaya. İki yıldır özelde bile çalışma hakları kısıtlanmış yüz binlerce insan var. 60 bine yakın öğretmen, binlerce hukukçu, mühendis var. Gerçekten sivil ölüm sunulmuş durumda. Adeta siyasi soykırıma giden uygulamalar bunlar” diye konuştu.

‘HAKLARINI İSTESİNLER'

Gergerlioğlu, yapacakları çalışmaya dair şunları söyledi:

“KHK’lilerin özellikle çalışma izinleri noktasında gündem oluşturma, hakların iadesi noktasında gayret oluşturmaya hizmet edecek hem de maddi ve manevi konularda örneğin; kooperatifleşme gibi işleri yapmalarına da zemin hazırlamak istiyoruz. İnsanlarda müthiş bir moral bozukluğu, bezginlik, tedirginlik, korkaklık hakim. Biz bunları başlatalım istiyoruz. Akademisyenler, öğretmenler, hukukçular bir araya gelip haklarını talep etsinler. Bunu başarabileceğimizi düşünüyorum. Akademisyen arkadaşlar yurt dışına gitmek zorunda değiller. Burada da formüller bulunabilir. Özel üniversitelerde çalışma hakkı alınabilir. Öğretmenler için formüller bulunabilir.”

‘SOMUT ADIMLAR ATACAĞIZ’

Gergerlioğlu, sağlıkta şiddeti önleme yasa teklifi ile gündeme gelen KHK'li hekimlerin özelde çalışmasını engelleyen yasadan geri adım atıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu: “Doktorlar direndi ve kazandılar. Doktorlar hakkını alabilmişse diğer meslek grupları da alabilmeli. Tüm meslek gruplarının direnerek haklarını alabileceğine inanıyorum. Onların insafıyla değil kendi gayretimizle kazanmamız gerekiyor. Hakkı söke söke almakla olacak. Bunu da talep edeceksin ki bu iş olsun. Meclis'te bu konuda daha etkin adımlar atabiliriz diye düşünüyoruz. Yürüttüğümüz tartışmalar sonucu somut adımlar atacağız. Bizim davamız umutsuzluğu yenmek.” (Ankara/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Öğretmenler Günü dolayısıyla 'İstanbul Akvaryum' öğretmenlere ücretsiz

SONRAKİ HABER

HDP Antalya İl Yöneticisi Hacı Tekmenuray tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa