21 Kasım 2018 12:32

‘Fiyatlar şişiriliyor sonra indirim yapılıyor, kampanyaları aldatıcı’

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, enflasyonla mücadele kapsamında başlatılan indirim kampanyalarının aldatıcı olduğunu ifade etti.

Görsel: Pixabay

Paylaş

Özellikle Batı’dan esinlenerek uygulamaya konulan ve tüketiciyi yanıltan alışveriş kampanyalarına karşı vatandaşları uyaran Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yılın belli zamanlarında büyük firmalar tarafından başlatılan ve tüm dünyada hızla yayılan alışveriş kampanyaları vatandaşlarımızı yanıltıyor. Bu tür alışveriş günlerinde önce maliyetler yükseltilerek fiyatlar şişiriliyor sonra indirim adı altında yeniden pazarlanıyor” dedi.

‘Stokları tüketmek için fırsat’, ‘indirim günü’, ‘kapatıyoruz’ gibi satış teknikleri uygulandığını, vatandaşların bu tür indirim aldatmacalarına itibar etmemesi gerektiğini ifade eden Palandöken, “Fiyatları çok iyi takip ederek bildikleri ürünleri satın almalı. Öte yandan internet üzerinden alışveriş çılgınlığına kapılıp kredi kartlarına yüklenilmemeli” uyarısı yaptı.

FİRMALAR FIRSAT VATANDAŞA DEĞİL

Bu tür alışveriş çılgınlıklarının vatandaşlar için değil büyük firmalar için bir fırsat alışverişi olduğunu vurgulayan Palandöken, “Yüzde 90’lık rekabet piyasasında hiç kimse zararına satış yapmaz. Bir malın maliyeti ve satış fiyatı ortalama olarak bellidir. Ürünlere birkaç ay öncesinde 3-5 katı etiket yapıştırıp yılın belli günlerinde indirim diye pazarlamak haksız kazançtır” tespiti yaptı.

Bu tarz indirim kampanyalarına karşı vatandaşların çok dikkatli olması gerektiğini söyleyen Palandöken, “Herkes alıyor ben de almalıyım düşüncesine kapılmamalı. İhtiyaç fazlası olan ürün ucuz bile olsa pahalıdır. Vatandaşlarımız yeni yıla kredi kartlarını doldurarak girmemeli” şeklinde konuştu.

STOK ERİTME OYUNU: KARA CUMA

İndirim var slogan ve cazibesine kapılıp yapılan alışverişler sonucunda halkın kandırılarak yeni satış taktikleri yapıldığını fakat sonucun hep aynı olduğunu belirten Palandöken, “Ekonominin daraldığı ve insanların gelirlerinin azaldığı bir ortamda ‘Efsane’ veyahut ‘Kara Cuma’ denilerek stok eritme oyunlarına halkımız gelmemeli. Öncelikle indirimler gerçek olmalı. Gerçek olmayan indirimlerden uzak durulmalı. Bu tür kampanyaların sadece isimleri yeni, ancak yöntemleri hep aynı. Önce şişir sonra indir. Sadece değişen kampanyanın ismi. Ama sonuç hep aynı. Halkı kandırmaktan başka bir şey yapılmıyor” şeklinde konuştu. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yabancılara konut satışı ekimde patladı

SONRAKİ HABER

Tüketici güven endeksi yüzde 0,1 artışla 58,82’ye çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...