21 Kasım 2018 11:54

Üzüm bağları ile bilinen Kavacık köyüne mermer ocağı izni

İzmir Valiliği, Kavacık köyü bağlarının yanı başına iki yeni mermer ocağı ve işleme tesisi açılması için onay verdi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Her yıl üzüm festivalinin düzenlendiği Karabağlar'ın Kavacık köyünün bağlarının dibine İzmir Valiliği iki yeni mermer ocağı ve işleme tesisi açılması için onay verdi. Ocaklar 1. derece SİT alanına da komşu.

İzmir Valiliği, yeni maden ocakları için yapılan başvurulara onay kararı verirken iki ocağın yeri dikkat çekti. Valilik, Karabağlar'ın Kavacık köyü sınırları içindeki ruhsat sahaları için başvuru yapan iki şirketin proje tanıtım dosyalarını inceleyerek 'ÇED Gerekli Değildir' kararı verdi. Her iki mermer ocağı da birbirine çok yakın mesafede yer alırken ocak alanları İzmir Manisa Çevre Planlarında ormanlık alan olarak yer alıyor.

SİT ALANINA DA KOMŞU

Ocaklardan yılda 100 bin metreküp mermer çıkarılması planlanıyor ve ömrü ise en az 10 yıl. Ocaklarla birlikte bir tane de mermer, kesme, işleme ve sayalama tesisi izni veriliyor. Ocaklardan saatte en az 50 kg günde ise 400 kg civarında toz havaya karışacak. Ocak alanı aynı zamanda Tahtalı Barajı'nın uzun koruma havzası sınırları arasında yer alıyor. Ruhsat sahasından geçen dereler çevredeki barajları besliyor. Ocak için İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nün de 'sakıncası yoktur' yazısı var. Ruhsat sahasının bir kısmı ise 1. Derece Doğal SİT alanı sınırları içerisinde kalıyor. Şirketler SİT alanı bölgesinde çalışma yapmayacaklarını tahahhüt ediyor.

TARIM MÜDÜRLÜĞÜ ÜZÜM BAĞLARINI DİKKATE ALMADI

Ocakların güneyinde ise üzüm bağları bulunuyor.  Bağları ile bilinen Kavacık köyünde her yıl Karabağlar Belediyesinden tarafından Üzüm Festivali düzenleniyor. Üzüm köylülerin en temel geçim kaynakları arasında yer alıyor. İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de üzüm bağlarını dikkate almadan uygunluk yazısı vermiş. Proje dosyasında ocakların üzüm bağlarına mesafesine dair bilgi yok ama Parsel Sorgu Sisteminde en yakın üzüm bağı 250-300 metre mesafede.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bağcılar'da doğalgaz borusu patladı

SONRAKİ HABER

Çınar’da kaybolan 8 yaşındaki çocuk yaralı halde bulundu; hastanede hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...