21 Kasım 2018 10:18

Yemen'de 85 bin çocuk yetersiz beslenmeden hayatını kaybetti

Yemen'de 2015- 2018 yılları arasında savaş nedeniyle yaklaşık 85 bin çocuk, akut yetersiz beslenmeden hayatını kaybetti.

Arşiv | Fotoğraf: Flickr

Paylaş

Yemen'de Çocukları Kurtarın Vakfının, Birleşmiş Milletlerin (BM) 5 yaşından küçük ve tedavi edilmeyen "aşırı akut yetersiz beslenme" mağduru çocukların ölüm oranlarına dayanarak hazırladığı raporda, Nisan 2015 ile Ekim 2018 arasında 84 bin 700 çocuğun akut yetersiz beslenmeden hayatını kaybetmiş olabileceği hesap edildi.

Raporda İngiltere'nin ikinci en büyük kenti Birmingham'da yaşayan 5 yaşından küçük çocukların nüfusuna denk geldiğine işaret edilerek, bölgede süren çatışmaların daha fazla insanı kıtlık riskiyle karşı karşıya bıraktığı kaydedildi.

Vakıf, Yemen'e ithal edilen gıdanın yüzde 90'ının vardığı liman kenti Hudeyde çevresindeki çatışmalar nedeniyle düşüş yaşandığını belirtti. 

Raporda akut yetersiz beslenme sorunu çözülmezse her yıl çocukların yüzde 20 ila 30'unun yaşamlarını kaybedeceğine dikkati çekildi. Vakfın Yemen direktörü Tamer Kirolos, Hudeyde'de 150 bin çocuğun hayati riskinin bulunduğuna işaret etti. 

BM'ye göre, dünyanın en kötü insani krizinin yaşandığı Yemen'de, nüfusun yarısını oluşturan 14 milyon kişi kıtlık riskiyle karşı karşıya.

ABD ve Suudi Arabistan’ın Yemen’de dört yıldır sürdürdükleri savaş binlerce sivilin ölümüne, kitlesel açlığa ve dünyada son 50 yılda görülen en kötü kolera salgınına yol açmış durumda. (HABER MERKEZİ)

{365807}}

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Oyuncu Cengiz Baykal hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Zonguldak'ta iş cinayeti: Beton makinesinin altında kalan işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa