21 Kasım 2018 09:52

Çeviriyi intihal yapan profesör ceza almasına rağmen üniversitede

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bilgisi kitabında intihalli makale yazarak profesör olan Köse, TTB’den ceza almasına rağmen üniversitede çalışıyor.

Fotoğraf: Google Street View

Paylaş

Acıbadem Üniversitesi’nde görevli olan Prof. Dr. M. Faruk Köse’nin intihal yaptığı ortaya çıktı. Köse’nin intihal yaptığı kitabın çevirisini ise daha önce asistanı olan Cem Baykal’a yaptırdığı iddia edildi.

2001-2004 yılları arasında o zamanki adıyla SSK Etik Doğumevi’nde çalışan Cem Baykal’a, iddiaya göre Köse tarafından Neville Hacker tarafından yazılan Novak’s Gynecology isimli kitabın 5 bölümünün çevrisi yaptırıldı. Daha sonra ise Köse bu çevirideki bazı bölümleri “Kadın Hastalıkları ve Doğum Bilgisi” isimli bir kitap için kendi yazmış gibi kullandı.

Baykal durumu fark etmesinin ardından Köse hakkında 2014 yılında Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Yükseköğretim Kurulu’na şikâyette bulundu.

Birgün gazetesinden Mustafa Kömüş'ün haberine göre İstanbul Tabip Odası (İTO), Köse hakkında soruşturma açtı ve 2016 yılında 15 günlük meslekten men ve 645 TL para cezası verdi. Köse, intihal yaptığını kabul etse de zaman aşımı nedeniyle ceza almaması gerektiğini ifade ederek karara itiraz etti.

TTB Yüksek Onur Kurulu Köse’nin itirazını değerlendirerek kararı bozdu. Bozma kararının ardından Haziran 2018’de toplanan İstanbul Tabip Odası (İTO) Onur Kurulu, Köse’nin Kadın Hastalıkları ve Doğum Bilgisi kitabını 2013 yılında profesörlük atamasında kullandığını belirtti. Kurul bu nedenle zaman aşımının 2013 yılından itibaren hesaplanması gerektiğini ifade etti. Kurul Köse’ye tekrar 15 gün meslekten men cezasına ve soruşturma ve yargılama gideri olarak da 760 TL para cezasına çarptırdı.

Köse Temmuz 2016’da Acıbadem Atakent Üniversite Hastanesi’nde görev yapmaya başladı. Hala bu üniversitede görevine devam ediyor.

Öte yandan intihal yapılan bölüm Köse’nin CV’sinde de yer alıyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İhraç edilen başkan partinin anahtarını vermedi; kapıyı çilingir açtı

SONRAKİ HABER

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan kayyımlara tepki: Vatandaş niye oy kullandı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa