20 Kasım 2018 16:36

ODTÜ’de, ‘Türkiye’de Bilim Yayıncılığı’ paneli düzenlenecek

ODTÜ öğrencileri ‘Türkiye’de Bilim Yayıncılığı’ panelinde bir araya gelecek.

‘Türkiye’de Bilim Yayıncılığı’ paneli afişi

Paylaş

ODTÜ Bilim Toplulukları, “Türkiye’de Bilim Yayıncılığı” başlığıyla panel düzenleyecek. 3 farklı kurumun temsilcisinin katılacağı panel, 21 Kasım Çarşamba günü saat 18.00’de Fizik bölümünde yer alan U3 (üçlü amfi)de gerçekleşecek. Panele, geçtiğimiz eylül ayında tanıtım toplantısı ile yayın hayatına başlayan Ginko Bilim Yayın Kurulu Üyesi Onur Öztürk, Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı adıyla 1991’de kurulan Tarih Vakfı mütemadi üyesi Haydar Temur ile birlikte Bilim ve Gelecek Dergisi Ankara Temsilcisi Uğur Yıldırım katılacak.

YAYINCI VE OKUYUCU BULUŞMASI

Paneli düzenleyen topluluklardan Amatör Astronomi Topluluğu Üyesi Özgür isimli öğrenci, paneli düzenlemelerini sağlayan temel ihtiyaca dikkat çekerek, “Özellikle kağıt zamları ile ülkedeki alım gücünün hızlıca düştüğü bir dönemde bilimsel içerikli eserler basan kurumlarla iletişime geçip hem bu kurumların kendilerini göstermelerini sağlayacak bir ortam hazırlamak gerektiğini düşündük. Ufak da olsa bir yayıncı/okuyucu buluşması yaratmayı sağlamak amacıyla bu paneli organize etme kararı aldık” dedi. Özgür, bu etkinliğin aynı zamanda ODTÜ Bilim Toplulukları girişiminin de ilk etkinliklerinden biri olacağını belirtti.

‘BİLİM YAYINCILIĞI GERİLEMEKTE’

Biyoloji ve Genetik Topluluğu Üyesi İnci Topçuoğlu, Türkiye’de bilim yayıncılığının gerilemekte olan bir yayıncılık çeşidi olduğunu ancak bunun Türkiye’deki bilim insanlarının yayın çıkarmaması veya çalışmalarını yayınlamak istememesiyle alakası olmadığını söyledi. Topçuoğlu, bu sürecin Türkiye’deki bilim yayınlarının sansürlenmesi, engellenmesi veya direkt olarak kapatılması ile bağlantılı olduğuna dikkat çekti. ODTÜ Bilim Topluluklarının “Türkiye’de Bilim Yayıncılığı” panelini düzenlemesindeki temel motivasyonun, bilim yayıncılarının karşılaştığı zorlukları daha çok insana, işin içindeki insanlarla birlikte duyurma çabası olduğunu belirten Topçuoğlu, “Kaliteli yazıların azaldığını gözlemleyebiliyoruz ancak neden azalıyor, asıl etkenler neler bilemiyoruz” dedi. Topçuoğlu, bunları öğrenmek için bu zorluklarla mücadele eden insanları çağırmanın uygun olduğunu düşündüklerini dile getirdi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mevlidi Nebi etkinliklerine katılmayan derslerde yok sayılıyor

SONRAKİ HABER

‘Mayınlarla yaşamaya devam edeceğiz’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...