20 Kasım 2018 12:29

Erdoğan: Türkiye'de olunca akademisyen falan filan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Anadolu Kültür operasyonuna ilişkin konuştu: Kendi ülkenizde olunca feryad figan, Türkiye'de olunca akademisyendir filan.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bir yılı aşkın süredir iddianamesi hazırlanmadan tutuklu bulunan Osman Kavala'nın yönetim kurulu başkanı olduğu Anadolu Kültür'e yönelik soruşturma kapsamında akademisyenlerin gözaltına alınmasına ilişkin olarak konuşan Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın tutuklamaları eleştirmesine tepki gösterdi ve “Kendi ülkenizde olunca feryad figan. Türkiye'de olunca akademisyendir falan filan. Gelin siz bunları bizim külahımıza anlatın” dedi.

Washington yönetimi, Anadolu Kültür girişimine karşı yapılan soruşturmada gözaltına alınan akademisyen ve sivil toplum temsilcilerinin serbest bırakılması için Türkiye'ye çağrıda bulunmuştu. Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, “Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin Anadolu Kültür Derneği’yle ilişkisi olan akademisyen, gazeteci ve sivil toplum aktivistlerini gözaltına almasından büyük endişe duymaktadır” demişti.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Gezi Parkı ile ilişkili kişiler gözaltına alındı. Batı'dan ve malum çevrelerden açıklama geliyor. Dünyada bu işlerin finansörü olduğu gibi, Türkiye'de de finansörü olan kişiler var. Batı bu kişi içeri alınınca neden rahatsız oluyor? Kendi ülkenizde olunca feryad figan. Türkiye'de olunca akademisyendir falan filan. Siz bunları bizim külahımıza anlatın.

TürkAkım Boru Hattı'nın açılışına katıldık. Konuşacaksanız gelin bunları konuşalım. Gündemlerinde hâlâ Türkiye'yi nasıl karıştırırız var. Milletimiz 4 ay sora en büyük dersi sandıkta verecektir.

Ülkemizde son dönemlerde eski Türkiye'de kaldığını düşündüğümüz tartışmaların içine çekilmeye çalışıldığını görüyoruz. Dünyanın 21. yüzyılın ikinci yarısına hazırlandığı dönemde, ülkemizin baskı dönemine çekilmeye çalışılması manidardır. Buna bir isim verilecekse gericiliktir, çağdışılıktır.

‘BİZDEN ÖNCE ŞEHRİN HER YERİNDEN RÜŞVETÇİLİK AKIYORDU’

Biz bu şehri devraldığımızda musluklar hariç şehrin her yeri akıyordu. Şehrin her yerinden mezhepçilik, rüşvetçilik akıyordu. Su derseniz, o hiç akmıyordu. CHP'nin tahribatını gidermek bize nasip oldu.

Türkiye'nin tarihinde adı yoklukla, faşizan baskıyla özdeşleşmiş bir partinin aynı kafada gidiyor olmasını ülkemizin talihsizliği olarak görüyoruz. Rahmetli Nurettin Topçu, 'Kendimiz dışında nereye koştuysak gurbette kaldık' der. Milletimiz kendisi ile aynı değerleri yaşayan ve yaşatan, aynı türküleri söyleyen yerli ve milli siyasetçi ile siyaset istiyor. Artık her adımını devlet ve millet düşmanları ile birlikte atanlar ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar yeniden hortlayamayacaklardır. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı'ndan başlayıp, milletin kendisine hakaret eden bu CHP zihniyeti hak ettiği cevabı 31 Mart'ta sandıkta alacaktır.

YEREL SEÇİMLERDE ADAY BELİRLEME SÜRECİ

Ben neden buradan değil de şuradan aday gösterildim diyorsa kusura bakmasın. Görüşmeler yapılır, sen filanca yerden adaysın denince, 'Eyvallah' der, çalışmaya başlarsın. 3 dönem üst üste belediye başkanı olamayacak dedik ama başarılı gördüklerimizi farklı yerlerde konumlandıracağız. Ben neden aday yapılmasın derken genel merkez skalasıyla seninki farklı demektir. Neden aday yapılmayınca bozuluyorsun? (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci İshak Karakaş’ın dava dosyası mütalaa için savcıya gönderildi

SONRAKİ HABER

Direnişteki SF Tekstil işçilerine EMEP'li kadınlardan ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa