20 Kasım 2018 11:28

Bahçeli: Gezi'nin finansörleriyle mücadelenin neresi kaygı verici?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fotoğraf: Aytaç Ünal/AA

Paylaş

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli'nin grup toplantısındaki konuşması şöyle:

“İslam toplulukları dinimizin ana rotasından ne zaman ayrılmışsa savrulmuştur. Müslüman coğrafyası öyle bir buhrana girmiştir ki, haksızlıklar ve zulüm çoğalmıştır. Zillet bugünkü şartlarda öne çıkmış, fırlamıştır.

İçinden geçtiğimiz zaman diliminde Müslüman coğrafyası öyle bir buhrana girmiştir ki haksızlıklar ve adaletsizlikler yoğunlaşmıştır. Peygamber zulmü lanetlemesine rağmen günümüzde zulüm öne çıkmış, öne geçmiştir. Ne var ki vahim bir adaletsiz döngüsü İslam toplumlarını kasıp kavuran bir aşamaya gelmiş durumdadır. Karşımızdaki tablo berbattır, hezimettir. İnsanlık tarih boyunca eline geçirdiği maddi ve manevi güçle zulmeden iktidar sahibi görmüştür.

Emperyalizm tarafından zincirlenmiş kaymak tabakanın İslam adına konuşmasının önü, ne zaman kesilecektir.

İslam ülkelerinde servet ve şehvete kapılmış prenslere, emirlere, krallara dikkat ediniz. Bunun neresinden tutalım, nasıl düzeltelim? Bir yanda karıncayı incitmekten korkan peygamberimiz duruyorken, bir yanda en vahşi cinayeti Müslüman kisvesi altında işleyebilen cüce bir azınlık vardır. Dünya iktdarları için zulmedenler, ihanetten geçinenler haramzadedir.

‘ORTADOĞU’DAKİ KAVGANIN TEMELİNDE PAYLAŞIM KAVGASI VAR’

Ortadoğu'daki kavganın temelinde hakimiyet kaygısı yatmaktadır, paylaşım kavgası yaşanmaktadır. İstenen zayıf ve kukla devletlerdir. İstenen maşalığa hazır terör devletleridir. Ortadoğu'nun ve İslam ülkelerinin kanlı bıçaklı hale getirilmesi burada aranmalıdır.

Ortadoğu'da sürdürülen kavganın temelinde paylaşım kavgası vardır. Bu nedenle topraklar parçalanmaktadır. İnsanlar kimi zaman etnik, kimi zaman da başka bahanelerle istismar edilmektedir.

Sözde kral, emir ve şeyhler için öncelik İslam'ın itibarı değil, saltanat çıkarlarıdır. İşin asıl boyutu hâlâ bu tehlikenin fark edilememiş olmasıdır. Yeri gelince mangalda kül bırakmayan her ülke terörizmi kınamaktadır. Kazın ayağı hiç de görüldüğü gibi değildir. Göz vardır, izan vardır. Her şey ortadadır. Herkes teröre karşıysa bu caniler nasıl yaşayabiliyorlar? Bir bakıma üzüm üzüme baka baka kararmış. Emperyalizm tuzağına düşen ülkelerin yüzleri simsiyah kesilmiştir.

‘SORUN YARATIP SİLAH SATMAK SÖMÜRGE POLİTİKASIDIR’

Teröristlere TIR'lar dolusu silah gönderenleri nereye koyacağız? 2013 ile 2017 yılı arasındaki silah satışları yüzde 20 artmış durumdadır. Caniler ekmek alır gibi silah almaktadır. Önemli bir bölüm silah ise bedelsiz ve hibedir. Teröristlere silah satışı yapacak kadar haysiyetsiz olmuşlardır. Bu nasıl bir ilkesizliktir. Önce sorun yaratıp sonra silah satmak, sorun çıkarıp, müdahale etmek bilinen bir sömürgeci politikasıdır. Yoksulluk İslam ülkelerine sinmiştir. Yolsuzluk İslam ülkelerine demir atmıştır.

Tarihe bakınca nice bedbahtın ibretlik acıklı sonunu görmek mümkündür. Allah mutlak galiptir. Bunu yine göreceğiz. Büyük Türk Milleti olarak tanık olacağız.

KAŞIKÇI CİNAYETİ

Günlerdir Cemal Kaşıkçı cinayeti konuşuluyor. Kimlerin doğrudan parmak izi olduğu tartışılıyor. Kaşıkçı krizi uluslararası bir meseleye dönmüştür. Kaşıkçı cinayeti ezberleri bozmuş, pandoranın kutusunu açmıştır. Ülkemiz hakkın ve hukukun yanındaki duruşu ile takdir toplamaktadır.

2 Ekim 2018 tarihinde vukuu bulan Kaşıkçı cinayeti birçok soru işaretini peşinden getirmiştir. Suudi Arabistan'ın örtbas çabası Türkiye'nin delilleri ile çürütülmüştür. Riyad yönetimi ilişkisi olmadığını savunmuştur. Titiz çalışmalar sonrası, Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldürülerek parçalara ayrıldığını itiraf etmek zorunda kalmıştır.

Türkiye, Suudi Arabistan'a 18 kişi için iade talebinde bulunmuştur. Suudi yönetimi 18 kişiyi gözaltına almış, 5'i hakkında idam kararı vermiştir. Kimi kurtarıp, kimi asacakları aşikardır. Cinayetin baş azmettiricisi olarak belirtilen veliaht bu olayların bir daha yaşanmaması için kurulan heyetin başına getirilmiştir. Kuzu, kurda teslim edilmiştir. Gerçeğin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Anlaşılıyor ki Suudi Arabistan yönetimi sanal bir mahkeme ile cinayetin üstünü kapatmaya yönelmiştir. Yerli işbirlikçinin kimliği hâlâ aydınlanmış değildir.

BAHÇELİ'DEN SUUDİ DIŞİŞLERİ BAKANI'NA TEPKİ

15 Kasım'da açıklama yapan Suudi Dışişleri Bakanı, meselenin siyasileştirilmesinin İslam coğrafyasının bölüneceğinden bahsetmiştir. Bu bakan bana göre halt etmiştir. Maktul bellidir, müşteki bellidir, cinayet mahali de bellidir. Kaşıkçı'yı öldüren caniler bellidir. Saklanacak ne kalmıştır? Gizlenecek ne kalmıştır?

“Türkiye bu bahaneleri yemez, bu oyunları unutmaz. Caniyle taktik ilişkisi kurulamaz. Söz de müttefiklere bir hallet olmaktadır. ABD, asayişimiz için yapılan güvenlik önlemlerini sorgulamayı meslek edinmiştir. Güney sınırlarımız boyunca arkamızdan iş çevriliyor.

ANADOLU KÜLTÜR OPERASYONU

Anadolu Kültür A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan ve şaibeli kişiliği ile bilinen kişi hakkında yürütülen soruşturma kapsamında aralarında bazı akademisyenlerin de bulunduğu kişiler gözaltına alınmıştı. Bu şahısların Gezi Parkı eylemlerini organize etmek ve Anadolu'ya yaymak istediği iddia edilmişti. ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı 'endişeliyiz' diyecek kadar karanlık niyetini belli etmiştir. PKK ve YPG'ye silah vermek, onursuz bir gafillik değil de nedir? Gezi'nin aktör ve finansörleri olduğu iddia edilen kişilerle hukuk dairesinde mücadelenin neresi keyfi, neresi kaygı vericidir? (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, MHP'den istifa etti

SONRAKİ HABER

TÜSAD: KOAH ülkemizde ciddi bir tehditken termik santrallare ek süre verilmemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa