Buldan: Hukuka uygun davranılsın ve arkadaşlarımız serbest bırakılsın

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

20 Kasım 2018 12:41
Son Güncellenme Tarihi: 20 Kasım 2018 13:26
Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin kadın meclis grubu toplantısında gündemdeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Selahattin Demirtaş kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Buldan, "Mahkemeler derhal bu karara uygun davranmalı ve Demirtaş sebest bırakılmalı" dedi. Buldan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle toplantıyı 'kadın grubu' şeklinde yaptıklarını belirtti; tutuklı kadın milletvekillerini, mücadelede yitirilen kadınları, Cumartesi Anneleri'ni selamladı.

Buldan'ın konuşmasından satır başları şöyle:
■ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Sayın Demirtaş lehine bir karar verdi. Bu karardan duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyorum. AİHM'in kararı bizim tarafımızdan memnuniyetle ve coşkuyla karşılandı. Bu kararın yerel mahkemelerce bir an önce karara bağlanmasını ve başta Demirtaş olmak üzere tüm tutuklu arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Şu andan itibaren tutuklu kalması uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade ediyoruz. Değerli arkadaşlar iki yılı aşkındır hem Selahattin Demirtaş hem Figen Yüksekdağ hem de rehin olarak tutulan tüm arkadaşlarımızın Gültan Kışanak'ın, Sebahat Tuncel'in buradan ismini sayamadığım tüm arkadaşlarımız iki yıldır rehin olarak tutunuyor. AİHM'in kararı önemlidir. AİHM kararında 'tutukluluğu haklı kılan gerekçeler sunulmadıkça tutukluluk sona erdirilmeli' dedi. Biz de derhal hukuka uygun davranılmasını istiyoruz. En kısa zamanda tüm arkadaşlarımız bizlerin, sizlerin vermiş olduğu mücadele sonucunda mutlaka özgürlüklerine kavuşacaklar ve mutlaka bizlerle olacaklar.

■ Geçen hafta bir bakanları çıktı kadın milletvekilimizi 'sen görürsün' diye tehdit etti. Bu faşist rejimin yıkıldığında asıl söz göreceksiniz. Bu yaptıklarınızın hesabını hukuk önünde vereceksiniz. Tehditlerinizden korkmuyoruz.

■ Biz barış iklimini yaşayacağız Recep Bey, sen gittikten sonra yaşayacağız. Kadınların mücadelesi özgürlükleri getirecek.

■ Kadın mücadelesi hedefte ama biz kadınların gözlerinde korku yoktur, korkmayacağız.

■ Ekonomik krizin kadınlar için de çok önemli bir boyutu var. Krizden en çok etkilenen kadınlar... İşten atmalar ilk kadınların çalıştığı alanlarda oluyor. Bütçede kadına yer yok. Bütçe, kadınların eşit yurttaş olarak görülmediğinin kanıtı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Meral Akşener’den ırkçı çıkış: Suriyelileri geri göndereceğiz

SONRAKİ HABER

HDP Antalya İl Yöneticisi Hacı Tekmenuray tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa