20 Kasım 2018 07:46

Cezaevindeki çocuklar yazdı: Tokat attılar, çaresiz hissettim

Cezaevinden yeni tahliye olan çocukların yazdıkları özgürlüklerinden mahrum bırakılan çocukların yaşadıklarına ışık tutuyor.

Fotoğraf: ChangTing/Flickr 

Paylaş

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde binlerce çocuk cezaevlerinde büyüyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishane Komisyonundan ve Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı aracılığıyla cezaevinden yeni tahliye olan çocukların notlarına ulaşıldı.

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün açıklamasına göre 31 Ekim itibariyla 743’ü annesiyle kalan bebekler olmak üzere 3 bin 19 çocuk cezaevinde. Bir çocuğun, "3-4 ay önce gardiyanlar tarafından dövüldüm. Boş memurun odasına götürüldüm. Tokat attılar, sopa attılar bunu yapan birden fazla gardiyandı. Çaresiz hissettim" sözleri dikkat çekiyor.

Notlardan bazıları şöyle:

■ “Tahliyesiniz dediler. Biz inanamadık. Sonra arkadaşlarla vedalaşıp askeriyede işleri bitirip çıktık. Ailemize haber vermişler ama çıktığımızda daha gelmemişlerdi. Akşam karanlığında tahliye olduk. Çıkar çıkmaz gökyüzüne baktım. Gökyüzüne hep başım dik bakardım, artık normal bakınca da gökyüzünü görebiliyordum. Yıldızlara, gökyüzünün o anki manzarasına âşık oldum. Ama oradan ben değil ‘içimdeki ağlayan çocuk’ dışarı çıktı.”

■ “Arkadaşlarla kavga etmiştik bundan dolayı kötü muameleye maruz kaldım. 3-4 ay önce gardiyanlar tarafından dövüldüm. Boş memurun odasına götürüldüm. Tokat attılar, sopa attılar bunu yapan birden fazla gardiyandı. Çaresiz hissettim.”

■ “Beş defa disiplin soruşturması geçirdim. Mahkemede kavga etmek, odayı yakma, koğuşta kavga gerekçesiyle hakkımda disiplin soruşturması açıldı. Savunmayı sözlü ve avukatsız yaptım. 20 gün izin ertelemesi, üç gün hücre cezası, etkinliklere katılmama cezası aldım. İtiraz etmedim, itiraz etsem ne olur ki.”

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

12 ülkeye yapılan büyükelçi atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı

SONRAKİ HABER

Lübnan'da yol kapatma eylemine açılan ateş sonucu bir kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa