19 Kasım 2018 21:00

Deniz'lerin anmasına açılan davada beraat verildi

Balıkesir Ayvalık'ta Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı anmak için toplananlara açılan davanın duruşmasında beraat kararı verildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde Türkiye gençlik hareketinin devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı anmak için toplananlara açılan davanın duruşmasında beraat kararı çıktı.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde 6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı anmak için toplananlara açılan davanın duruşması görüldü. 

Duruşmada savunmasını yapan EMEP il başkanı Cemil Tosunoğlu “Şu anda yargılandığımız bu dava OHAL yasası ve 2911 toplantı ve gösteri yürüyüşlerine muhalefet etmekten açıldı. Bizler Anayasadan doğan düşüncemizi ifade etmek için demokratik haklarımız kullandık. OHAL yasası ilan edildiği kapsamda değerlendirilir bu yasa bizi bağlamaz” dedi

Duruşmada hakim “Suç oluşmadığı” kanaatine vararak hakkında dava açılanlar hakkında beraat kararı verdi.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde emek ve demokrasi güçlerinin geçtiğimiz 6 Mayıs’ta Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anmak için düzenledikleri eylem “suç” sayılmıştı.

Aralarında CHP Eski İlçe Başkanı Ahmet Toker, ADD İlçe Başkanı Ahmet Üzgeç, EMEP Balıkesir İl Başkanı Cemil Tosunoğlu, EMEP Ayvalık Eski İlçe Başkanı Ömer Arslan, ÖDP İlçe Başkanı Kemal Gözüyaşlı, Ayvalık Pir Sultan Derneği Başkanı Vedat Tekten’in de bulunduğu 30 kişi hakkında 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ettikleri gerekçesiyle Ayvalık Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı. (Balıkesir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BM: Kaşıkçı için uluslararası soruşturmaya ilişkin resmi talep almadık

SONRAKİ HABER

Büro emekçileri ek zam ve vergi indirimi talebiyle işyerleri önünde eylem yapacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa