19 Kasım 2018 20:07

Demirtaş: Kürtçe öğrenmeniz için Kürt olmanız gerekmiyor

Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da düzenlenen Kürt Dili Çalıştayı’na değindi: Yeryüzündeki dillerin her biri ayrı ayrı güzeldir, kıymetlidir.

Fotoğraf: HDP

Paylaş

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,  avukatları aracılığıyla sosyal medyadan açıklamalarda bulundu. 

Diyarbakır’da düzenlenen Kürt Dili Çalıştayı’yla ilgili “Yeryüzündeki dillerin her biri ayrı ayrı güzeldir, kıymetlidir.Yasaklı diller veya yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan dilleri sahiplenmek ve geliştirmek çok önemlidir. Kürtçe, bu dillerden biridir. Bu nedenle, Diyarbakır’da düzenlenen Kürt Dili Çalıştayını önemli ve değerli buluyorum. Çalıştaydan çıkan sonuçların büyük bir ciddiyetle takip edilmesi ve hayata geçirilmesi için herkesin etkin bir çaba içerisinde olması gerektiğine inanıyorum” dedi. 

Demirtaş’ın mesajının devamı şöyle:

“OHAL’de çok sayıda Kürtçe TV, radyo, gazete, dergi, web sitesi, kreş, kurs ve enstitü kapatıldı. Kürtçenin eğitim dili, resmi dil ve kamusal dil olmasını bir yana bırakın, halkın kısıtlı imkânlarıyla kendi anadilini koruma gayretlerine bile yasakçı yaklaşmak insafsızlıktır.

Diller üzerindeki anlamsız, akıl almaz ve incitici yasakların mutlaka kaldırılması gerekir. Herkesin de anadiline çok daha fazla sahip çıkması gereken bir dönemi yaşıyoruz. 

Egemen dillerin iletişim, bilişim ve teknoloji imkanlarıyla gündelik yaşamımızı her geçen gün daha fazla kuşatması ve Türkiye’de Kürtçeyi dışlayan eğitim sistemi, Kürtçe dil kaybını arttırmıştır.  Bu durumun, büyük bir ciddiyetle gündemde tutulmasında fayda vardır.

Kürtçenin korunarak günümüze aktarılmasında dengbêjlerin de büyük bir rolü vardır. Sevgili Ömer Güneş ve İbrahim Şahin, bu kadim geleneğin iki önemli temsilcisini Reşo ve Şakiro’yu (yok, Shakira değil:) ) güzel bir çalışmada buluşturmuşlar, ellerine sağlık.

Bütün engellemelere ve imkansızlıklara rağmen Ziryab isminde Kürtçe bir müzik dergisi çıkarılmaya başlanmış. Henüz göremedim ama ne iyi etmişler. Tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN İNGİLİZ, TÜRKÇE ÖĞRENMEK İÇİN TÜRK, KÜRTÇE ÖĞRENMEK İÇİN DE KÜRT OLMANIZ GEREKMİYOR

Bir de Dilop adlı bir kültür, sanat, edebiyat dergisi var. Ben takip ediyorum, size de öneririm. 

İngilizce öğrenmek için İngiliz olmak, Türkçe öğrenmek için Türk olmak gerekmiyor. Kürtçe öğrenmeniz için de Kürt olmanız gerekmiyor. Her biri için insan olmak yetiyor. Kürtçe öğrenmeyi, sadece anadilini bilmeyen Kürtlere tavsiye etmiyorum. Birlikte yaşıyoruz, yaşamaya da devam edeceğiz. O halde hem birbirimizin diline saygı duyalım hem de öğrenelim. Bu bizi birlikte olmaktan etmez; aksine güzelleştirir, güçlendirir."

Demirtaş ardından “Kısa bir müzik arası verelim. Şahane bir performans” diyerek Aynur Doğan’ın “Yar Meleke” şarkısını söylediği videoyu paylaştı. 

Demirtaş’ın diğer mesajları ise şöyle: 

Demirtaş “Herkese merhabalar. Bundan sonra her pazartesi günü saat 19.00'da mesajlarımı size buradan ulaştırmaya çalışacağım. ‘Seçim bitti, ketıl sustu’ denilmesin sonra:)” sözleriyle her hafta paylaşımlarda bulunacağını duyurmuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çelik fabrikasında ızgaraya sıkışan işçi hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

“Basın kartları” tartışması Hollanda parlamentosunun gündemine taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa