19 Kasım 2018 14:19

Musa Anter’in katil zanlısı AKP aday adayı oldu

Musa Anter cinayeti davasında JİTEM’ci Abdülkadir Aygan’ın cinayetin faili olarak gösterdiği Hamit Yıldırım, AKP’den aday adayı oldu.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Musa Anter cinayetine ilişkin açılan davada 5 yıllık tutukluluğun ardından tahliye edilen ve JİTEM’ci Abdülkadir Aygan’ın cinayetin faili olarak gösterdiği Hamit Yıldırım, yerel seçimler için Şırnak’ın Kumçatı beldesinde AKP’den aday adayı oldu.

Diyarbakır’da 20 Eylül 1992 tarihinde sokak ortasında vurularak öldürülen Kürt gazeteci ve Yazar Musa Anter’in (Apê Musa) ölümüne ilişkin açılan davada katil zanlısı olarak yargılanan Hamit Yıldırım, Şırnak merkeze bağlı Kumçatı Belde Belediyesi Başkanlığı için AKP’den aday adayı oldu. ’90’lı yıllarda bölgede koruculuk yapan Yıldırım’ın 3 gün önce resmi başvuruda bulunduğu öğrenildi.

JİTEM’ci Abdülkadir Aygan tarafından Anter cinayetinin faili olarak gösterilen Yıldırım, 29 Haziran 2012’de gözaltına alındıktan sonra tutuklanmış ve 5 yıllık tutukluluk süresi dolduğu için geçtiğimiz yılın haziran ayında tahliye edilmişti.

İTİRAFÇI AYGAN: ANTER’İ YILDIRIM ÖLDÜRDÜ

İtirafçı Aygan verdiği bir röportajında Yıldırım hakkında şu itiraflarda bulunmuştu: “Hamit Yıldırım geldiğinde heyecanlıydı. Herkeste silah vardı. Tabanca vardı üzerinde. Şırnaklı Hamit Yıldırım’a umman isimli 9 milimetrelik 14’lü bir silah verilmişti. ‘Niye yanımıza getirmedin’ diye sordum. O da, ‘Şüphelendiler o yüzden vurmak zorunda kaldım. Vurmak zorunda kaldım’ dedi.” Hamit Yıldırım’ın fotoğrafını teyit eden Aygan, “Katil bu. Cemil Işık’ın adamıydı. Şırnaklı Hamit olarak biliniyordu” demişti. (Şırnak/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ayhan Bilgen HDP'deki görevinden ayrılacağını açıkladı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...