19 Kasım 2018 13:53

TGS: Gazeteler doların insafına terk edildi

Türkiye Gazeteciler Sendikası, kâğıt krizine ilişkin açıklama yayımladı.

Fotoğraf: TGS

Paylaş

Türkiye Gazeteciler Sendikası kağıt krizine dikkat çekti. TGS tarafından yapılan açıklamada, “Yetkililerden hiç ses çıkmıyor. Kriz daha da derinleşiyor ve sektör suni teneffüsle yaşıyor” denildi.

Resmi Gazete’nin basılı yayına son vermesiyle Habertürk ve Vatan gazetelerinin kapandığı hatırlatılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Çok sayıda gazete sayfa sayısını azalttı, dergiler boyutlarını küçülttü, onlarca yerel gazete maliyetlerini karşılayamadıkları için yayınını durdurdu. Yayınevleri kitap fiyatlarına zam yaptı, bazıları yeni kitap çıkarmayı durdurdu. Son olarak Karar gazetesi "batıyoruz" açıklaması yaptı. Kısacası yazılı basın, kâğıt kriziyle boğulmaya başladı. Sorunlar başta Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Akarca’ya iletildi. Yani dosya Cumhurbaşkanının masasında. Gazetelerin kapanmaması ve gazetecilerin işsiz kalmaması için acilen yapılması gerekenleri sıraladık, önerilerimizi sunduk. Gazete kâğıdının alımında uygulanan yüzde 8’lik KDV’nin sıfırlanması, Basın İlân Kurumu’nun resmi ilân tarifesine zam yapması ve gazetelerin yıllık kâğıt ihtiyacının yüzde 40’ının devlet tarafından sübvanse edilmesi gerektiğini vurguladık. Ancak bir talimatla çözülecek sorun büyüyerek adeta çığa dönüşüyor. Hükümet bu soruna çözüm üretmediği takdirde bir çok gazetenin kapanması kaçınılmaz olacaktır.”

HÜKÜMETE ÇAĞRI

Gazetelerin kamu faaliyeti yürütüğünün vurgulandığı açıklamada, Hükümete ve Cumhurbaşkanına çağrıda bulunuldu: “Yazılı basın doların insafına terk edilmemeli. Gazeteler kâğıt kriziyle boğulmamalı. Önümüzdeki günlerde toplanacak Basın İlân Kurulu Genel Kurulu’ndan olumlu sonuçlar çıkmasını temenni ediyoruz. Çıkacak kararlar basının yarasına bir nebze olsun merhem olacaktır.” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Almanya Suudi Arabistan’a silah satışını durdurdu

SONRAKİ HABER

Elazığ'daki deprem nedeniyle Diyarbakırlılar geceyi sokakta geçirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa