19 Kasım 2018 13:38

'Ankara'nın OHAL'i kaldırılsın'

Ankara'da emek ve meslek örgütleri: Derhal, Ankara’ da uygulanan OHAL yasakları kaldırılmalı

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Ankara'daki emek ve meslek örgütleri, gerçekleştirdikleri basın açıklaması ve eylemlere yönelik polis şiddetine karşı ortak açıklama yaptı. Açıklamada, haklarını kullanmak isteyen emekçilerin polis şiddeti yoluyla susturulmak istendiği belirtilen açıklamada, “Derhal, Ankara’ da uygulanan OHAL yasaklarının kaldırılarak sokakların ve caddelerin işçi ve emekçi halkın özgürce kullanacağı alanlar olmasını istiyoruz” denildi.

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Tabip Odası (ATO) ve Ankara Serbest Muhasebeci Maili Müşavirler Odası, Ankaradaki emek ve meslek örgütlerine yönelik polis şiddetine ilişkin ortak basın açıklaması düzenledi.

Ankara Tabip Odası'nda yapılan açıklamada ortak metni okuyan ATO Başkanı Vedat Bulut, OHAL'in resmiyette kalkmasına karşılık uygulamada kalıcı hale getirilmeye çalışıldığını söyledi. Bulut, haklarını aramak isteyen emekçilerin, meslek örgütleri ve sendikaların kamuoyunu bilgilendirmek için düzenledikleri açıklamaların ve gerçekleştirdikleri barışçıl gösterilerin polisin orantısız güç kullanımıyla karşılaştığını ifade etti. Hükümetin, sorunların çözümü yerine sorunları örten ve emekçileri suspus olmaya iten bir yaklaşımı benimsediğinin altını çizen Bulut, “Bir tarafta kamu bütçesiyle, halkın, emekçilerin vergileri ve primleri saltanat sürmek için çarçur edilirken, emekçilere, halka fakirlik ve şükretme dayatılmaya çalışılmaktadır” dedi.

AÇIKLAMALARDA ÇİFTE STANDART

Hastanemi Kapatma Platformu'nun Büro Emekçileri Sendikası'nın yapmak istediği eylemlere geçtiğimiz günlerde polisin saldırdığını kaydeden Bulut, “Ancak, 14 Kasım 2018 günü İzmir Caddesinde Kamu-Sen’ in yapmış olduğu basın açıklaması herhangi bir 'güvenlik' önlemi alınmadan adeta görmezden gelinmiştir. Ankara Valiliği ve Emniyetinin bu çifte standartçı, ayrımcı, keyfi, hak ve hukuk tanımaz, çifte standartlı tutumunu buradan kınıyoruz” diye konuştu.

VALİDEN RANDEVU İSTENDİ

Konuyla ilgili görüş ve düşüncelerini iletmek üzere Ankara Valisi'nden randevu istediklerini belirten Bulut, hiç kimsenin Anayasa ve yasalardan aldığı kamu gücü ve yetkisini emekçilerin haklarını gasp etmek için kullanmaya hakkı olmadığını dile getirerek “Hiçbir kamu görevlisinin, emekçilerin ve üyelerinin bedel ödeyerek kurduğu ve büyüttüğü sendikalarını, meslek örgütlerini, siyasi partilerini baskı altına almaya, yok saymaya, görmezden gelmeye hakkı yoktur. Derhal, Ankara’ da uygulanan OHAL yasaklarının kaldırılarak sokakların ve caddelerin işçi ve emekçi halkın özgürce kullanacağı alanlar olmasını istiyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bergama Antik Kenti girişinde yangın: 5 dükkanda hasar var

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...