19 Kasım 2018 12:18
Son Güncellenme Tarihi: 19 Kasım 2018 20:17

Reina Katliamı davasında tutuklu 5 sanığın tahliyesine karar verildi

44'ü tutuklu 58 sanığın yargılandığı Reina davasında, tutuklu 5 sanığın tahliyesine karar verildi.

Fotoğraf: Uğur Samet Avcı/AA

Paylaş

İstanbul Ortaköy'deki eğlence merkezi Reina'da yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği katliama ilişkin, aralarında saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov'un da bulunduğu 44'ü tutuklu 58 sanığın yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması görüldü.

Aralarında Abdulkadir Masharipov'un da bulunduğu 44'ü tutuklu 58 sanığın yargılandığı davada, tutuklu 5 sanığın tahliyesine karar verildi. Bir sonraki duruşma, 18 Şubat 2019'a ertelendi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki salonda yapılan duruşmaya, aralarında Masharipov'un da bulunduğu 4'ü kadın 41 tutuklu ve 8 tutuksuz sanık katıldı. Duruşmaya tutuklu sanıklar Masharipov'un eşi Zarina Nurullayeva, imam nikahlı eşi Fransız vatandaşı Tene Traore ve bir kadın sanık SEGBİS aracılığıyla bağlandı. Duruşmada 7 tercüman da hazır bulundu.

Duruşmada mahkemeye gelen belgeler okundu. HTS kayıtları ile ilgili gelen bilirkişi raporunda sanık Masharipov'un bazı sanıklarla irtibatlı olduğu belirtildi. Katliama ilişkin görüntülerin Masharipov'a gönderildiği de kaydedildi.

KATLİAMCI SAVUNMA YAPMADI

Savunmasının hazır olup olmadığı sorulan Masharipov, “Tam hazır olmadığımdan dolayı bundan sonraki duruşmalarda savunma yapacağım. Bu dosyayı tam olarak bana ulaştırmadılar, dosyayı tam olarak incelemedim. Dosyadaki kelimeleri okumakta zorlanıyorum, tercüman talebinde bulunuyorum” ifadelerini kullandı. Mahkeme başkanı bir sonraki duruşmada Masharipov'un savunmasını tamamlamasını istedi.

Duruşmada söz alan müşteki avukatları sanıklardan şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, eksikliklerin giderilmesini talep etti.

Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı Masharipov'a savunmasını hazırlaması için süre verilmesini ve tutuklu sanıkların bu hallerinin devamı yönünde karar verilmesini istedi.

SAVCI: TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA KARAR VERİLSİN

Duruşma savcısı da Abdulkadir Masharipov'a önümüzdeki duruşmaya kadar süre verilmesini talep ederek, dosya kapsamı, suçların katalog suçlardan olması, kaçma şüphesi ve adli kontrol hükümlerinin de yetersiz kalacağı gerekçeleriyle 44 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi. Duruşma sanık ve avukatların konuşmasıyla devam ediyor.

REİNA DAVASINDA TUTUKLU 5 SANIĞIN TAHLİYESİNE KARAR VERDİ

Mahkeme heyeti tutuklu 5 sanığın tahliyesine karar verdi.

Sanık avukatları müvekkillerinin tutuklulukta geçirdikleri sürenin yeterli olduğunu söyleyerek, sanıkların adli kontrol şartıyla tahliye edilmesini istedi.

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, tutuklu 5 sanığın tahliyesine karar verdi.

Tutuklu 39 sanığın bu hallerinin devamına hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı 18 Şubat 2019'a erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, olayda hayatını kaybeden biri polis 39 kişi ‘maktul’, 60'ı yabancı uyruklu 122 kişi ‘mağdur’ ve ‘müşteki’ olarak yer alıyor.

İddianamede, aralarında saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov'un da bulunduğu çoğunluğu yabancı uyruklu 57 sanık bulunuyor.

Saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov hakkında, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçu ve olayda ölen 39 kişi için ayrı ayrı olmak üzere 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianamede, sanık hakkında ayrıca, ‘terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar, olayda yaralanan 79 kişi için ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan bin 540 yıldan 2 bin 370 yıla kadar ve ‘Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet’ suçundan da 7,5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede, saldırının planlayıcılarından İlyas Mamaşaripov, Abdurrauf Sert, Ali Jameel Mohammed ile saldırıyı gerçekleştiren Masharipov'un eşi Zarina Nurullayeva için de ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçu ve olayda ölen 39 kişi için ayrı ayrı olmak üzere 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile ‘terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar, olayda yaralanan 79 kişi için ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan yine bin 540 yıldan 2 bin 370 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, terör örgütü içine ‘kadı’ olarak görev yaptığı belirtilen Yasser Mohammed Salem Radown için de ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile ‘terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Diğer sanıklar hakkında da ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ile ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.​ (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TARİŞ direnişi kararlılıkla sürüyor

SONRAKİ HABER

TÜSAD: KOAH ülkemizde ciddi bir tehditken termik santrallare ek süre verilmemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa