18 Kasım 2018 16:57

Manisa'daki kışlada yaşanan zehirlenme Meclis gündeminde

CHP'li Özgür Özel, Manisa 1. Komando Eğitim ve Tugay Komutanlığı Albay Mehmet Arif Seyhun Kışlası'nda yaşanan zehirlenmeyi Meclis gündemine taşıdı.

Fotoğraf: Cemil Seval/DHA

Paylaş

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, 16 Kasım’da Manisa 1. Komando Eğitim ve Tugay Komutanlığı Albay Mehmet Arif Seyhun Kışlası'nda görev yapan askerlerin yedikleri yemekten zehirlenmesini, Meclis gündemine taşıdı. Özel, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

21 askerin akşam yemeğinin ardından mide ve baş ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldığını ve askerlere besin zehirlenmesi teşhisi koyulduğunu belirten Özel, 2017’de aynı kışlada bini aşkın askerin hastaneye kaldırıldığını ve 1 erin de yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

CANİKLİ'NİN AÇIKLAMALARINI ANIMSATTI

CHP’li Özel, 1 askerin yaşamını yitirdiği dönemin Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'nin 2017’de yaptığı açıklamada  “TSK'nin ihtiyaçları olan yiyecek, malzeme, erzak tedariki konularıyla alakalı olarak önemli bir konsept değişikliğine gidiyoruz. 2018'den itibaren bütün tedarik ihtiyacımızı öncelikle kamu kurumları ve kamu kurumu özelliği olan kuruluşlardan temin edeceğiz” dediğini de hatırlattı.

CHP Grup Başkan Vekili Özel, Bakan Akar'ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

* Dönemin Milli Savunma Bakanı Canikli tarafından Kasım 2017'de sözü edilen konsept değişikliğine gidilmiş midir? Gidildiyse 2018 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yiyecek, malzeme ve erzak tedariki hangi kamu kurumu ve kamu kurumu özelliği olan kuruluşlar tarafından hangi oranlarda karşılanmıştır?

* Kamu kurumu özelliği olan kuruluşlar tarafından üretilmeyen diğer ürünlerde ihaleyi hangi firmalar kazanmıştır? Hangi firmalardan ne kadar erzak tedariki yapılmıştır?

* Manisa ilindeki kışlalarda 2017 yılında yaşanan besin zehirlenmelerine ilişkin idari rapor tamamlanmış mıdır? Tamamlandıysa bu zehirlenmelerden kim kusurludur?

* Yapılan idari soruşturma neticesinde görevden alınan ya da ilişiği kesilen bir personel bulunmakta mıdır?

* 16 Kasım 2018 günü Manisa'da yaşanan ve 21 askerin hastaneye kaldırılmasına neden olan gıda zehirlenmesinin sebebi tespit edilmiş midir?

* Zehirlenmeye kışlada askerlere verilen hangi besin neden olmuştur?,

* Kışladaki gıda denetimi en son ne zaman yapılmıştır? (Manisa/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Polis, Gümüşhane taraftarına cop ve biber gazıyla saldırdı: 10 gözaltı

SONRAKİ HABER

Evimiz yanıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...