18 Kasım 2018 16:23

Trump yönetiminde Kaşıkçı istifası

ABD'nin Suudi Arabistan’la ilişkilerini belirleyen politikalardan sorumlu Kirsten Fontenrose’un Kaşıkçı cinayeti nedeniyle istifa ettiği öne sürüldü.

Fotoğraf: Umar Farooq/AA

Paylaş

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti, Suudi Arabistan’la ittifakını sürdürmek isteyen Donald Trump’ın yönetiminde çatlak yarattı. New York Times, ABD yönetiminin Suudi Arabistan’la ilişkilerini belirleyen politikalarından sorumlu Kirsten Fontenrose’un istifa ettiğini yazdı.

ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise önceki gün gündeme gelen CIA’in Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini verdiği sonucuna ulaştığı iddialarını yalanladı

‘TRUMP SELMAN’I KORUYOR’

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine nasıl bir yanıt vereceğini belirlemeye çalışan ABD yönetiminde görüş ayrılıkları yaşanıyor. Başkan Donald Trump’ın Ortadoğu politikası için kilit bir müttefik olarak gördüğü Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı ‘korumaya’ çalıştığı belirtilirken, Trump yönetiminin Suudi Arabistan’la ilişkilerini belirleyen politikaların yapımından sorumlu Kirsten Fontenrose’un istifa ettiği ortaya çıktı. New York Times gazetesi, iki kaynağa dayandırdığı haberde, Ulusal Güvenlik Konseyi’nin İran-Körfez Bölgesi Direktörü Fontenrose’un cuma akşamı görevini bıraktığını yazdı. Haberde, Fontenrose’un Washington’ın 17 Suudi isme Kaşıkçı cinayeti nedeniyle getirdiği yaptırımların belirlenmesinde en önemli yetkililerden biri olduğu ve yakın zamanda Riyad’da temaslarda bulunduğu belirtildi. Habere göre istifa kararının sebebi henüz net değil ancak Fontenrose’un Riyad dönüşünde Ulusal Güvenlik Konseyi’ndeki üstleriyle tartıştığı ve istifa kararının da bu tartışmalar sonucunda alınmış olabileceği öne sürülüyor.

TRUMP’TAN KAŞIKÇI AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert CIA’nin Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini verdiği sonucuna ulaştığı iddialarını yalanladı

California eyaletinde orman yangınları ile mücadele çalışmalarını takip eden Trump, Malibu kentinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) Kaşıkçı cinayeti emrinin Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman tarafından verildiği sonucuna vardığı iddialarını değerlendiren Trump, "Henüz herhangi bir değerlendirme yapmadılar. Bunun için çok erken. Bu tamamlanmamış bir rapor” dedi. Trump Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporun salı günü hazır olacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ABD’nin Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin nihai bir sonuca vardığı iddialarının doğru olmadığını açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Patronların borçlarını silenler, öğrencilerden geri ödeme istiyor'

SONRAKİ HABER

Hava ve yağmur tanrısının evi maden ocaklarının tehdidi altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...