16 Kasım 2018 18:44

‘Birleşik Krallık'ta 14 milyon yoksulluk içinde yaşıyor’

BM Özel Raportörü: Birleşik Krallık'ta 14 milyon insan fakirlik içinde. Bunların 1,5 milyonu sefalet içinde ve temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

BM'nin Aşırı Yoksullukla Mücadele ve İnsan Hakları Özel Raportörü Philip Alston, hükümetin yoksulluğa karşı mücadelesini yerinde görmek üzere Birleşik Krallık'a yaptığı 12 günlük ziyaretin ardından yazılı açıklama yaptı.

Özel Raportör Alston, Birleşik Krallık'ta hükümetin politikaları ve sosyal yardımlardaki zorlayıcı kesintilerinin ‘ülkedeki yüksek seviyedeki fakirliği kökleştirdiğinin ve gereksiz sefalete’ yol açtığını ifade etti.

“Acı çekenlere karşı İngiliz şefkati, yerini cezalandırıcı, kötü niyetli ve sıkça duygusuz yaklaşıma bıraktı” diyen Alston, araştırmaların neredeyse tamamının Brexit'ten sonrası İngiltere ekonomisinin daha da kötüleşeceğini gösterdiğini iddia etti.

Alston, hükümetin önlem almaması durumunda enflasyon, reel ücretler ve tüketici fiyatlarındaki sonuçların daha fazla insanı yoksulluğa sürükleyeceği uyarısında bulundu.

‘SOSYAL FACİA VE EKONOMİK FELAKET BİR ARADA’

Birleşik Krallık'ta 14 milyon kişinin fakir olduğunu aktaran Alston, bunların 1,5 milyonunun sefalet içinde olduğuna ve temel ihtiyaçlarını karşılayamadıklarına dikkati çekti.

Alston, ülkede yoksulluğun tırmanışta olduğu, çocuk yoksulluğunda 2015 ve 2022 arası yüzde 7 artış beklendiği, 2010'dan bu yana evsizliğin yüzde 60 arttığı ve gıda bankalarının hızla çoğaldığı bilgilerini paylaşarak, “Dünyanın beşinci en zengin ülkesinde, bu sadece bir utanç değil ayrıca sosyal bir facia ve ekonomik felaketin bir araya gelmesidir” görüşünü dile getirdi.

Hükümetin ülkedeki yoksulluğu inkar ettiğini ve görüştüğü bakanların da kendisine ‘her şeyin yolunda olduğunu’ söylediklerini belirten Alston, edindiği izlenimlerin bunun tersi yönünde olduğuna işaret etti.

Öte yandan, BM Özel Raportörü Alston'un Birleşik Krallık'ta İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler'den 9 şehri ziyaret ettiği ve yoksulluktan etkilenenler başta olmak üzere sivil toplum örgütü temsilcileri, değişik partilerden yetkililer ve hükümet temsilcileriyle görüştüğü kaydedildi.

600 BİN KİŞİ GIDA BANKALARINDAN BESLENİYOR

The Trussell Trust verilerine göre, son yıllarda “Sanayileşmiş 7 Ülke (G7)” içerisinde en hızlı büyüme oranlarını kaydeden Birleşik Krallık’ta 591 binin üzerinde insan gıda bankalarından beslenmek zorunda kalıyor. The Trussell Trust'a bağlı gıda bankaları 1 Nisan 2016 ila 31 Mart 2017 tarihlerinde Birleşik Krallık’ta toplam 1 milyon 182 bin 954 kez gıda yardımında bulundu. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Atatürk Havalimanı saldırısıyla ilgili davada karar

SONRAKİ HABER

Kız kardeşini istismar edip hamile kalmasına neden olan sanığa 30 yıl hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...