16 Kasım 2018 16:04

Mecliste AKP’nin kanun tekliflerine ‘geçiş üstünlüğü’

CHP’li Özgür Özel, AKP’li vekillerin verdiği kanun tekliflerinin ‘geçiş üstünlüğü’ ile 48 saatte görüşülmeye başlandığını ifade etti.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, Meclis Başkanı Binali Yıldırım’a verdiği yazılı başvuru ile Meclis işleyişinde yaşanan adaletsizliği gözler önüne serdi. AKP’li vekillerin verdiği kanun tekliflerinin ‘geçiş üstünlüğü’ ile 48 saatte görüşülmeye başladığını belirten Özel diğer partilerden gelen tekliflerin Meclis başkanlığında günlerce bekletildiğini vurguladı.

AKP’li vekillerin verdiği kanun tekliflerinin 48 saat içinde görüşülmeye başlandığını açıklayan CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel yazılı başvurusunda, “Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu dışındaki siyasi parti gruplarından ya da grubu bulunmayan siyasi partilerden TBMM Başkanlığı’na sevk edilen teklifler günlerce Başkanlığınızda bekletilmektedir” ifadelerini kullandı.

AKP milletvekillerinin verdiği tekliflerin “İçtüzüğe uygunluk denetimi yapılmadığı ve jet hızıyla ihtisas komisyonlarına gönderildiği anlaşılmakta” diyen Özel, Meclis Başkanlığın bu tutumundan dolayı Meclis İçtüzüğü’nün 37’nci maddesindeki 45 gün kuralının amacına uygun kullanılamadığını ifade etti.

“Adalet ve Kalkınma Partisi’ne üye olanlar tarafından imzalanan kanun tekliflerinin geçiş üstünlüğü bulunmamaktadır. Diğer siyasi parti gruplarından ya da grubu bulunmayan siyasi partilerden gelen tekliflerin makamınızda günlerce bekletilmesi uygulamasına son verilmesi” gerektiği belirtilen yazıda Özel, gelen tüm kanun tekliflerinde aynı hassasiyetin gösterilmesi zorunluluğunun altını çizdi. Özel, çözüm önerisi olarak şu ifadeleri kaleme aldı: “TBMM Başkanı olarak tarafsızlığınıza da halel getiren kanun tekliflerine bu yaklaşımınızın gözden geçirilerek tüm milletvekillerine eşit davranmanız konusunda hassasiyet göstermenizi beklemekteyiz.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

MHP Milletvekili Enginyurt: AK Parti için anketler alarm veriyor

SONRAKİ HABER

Hava ve yağmur tanrısının evi maden ocaklarının tehdidi altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...