16 Kasım 2018 15:10

Viyana’da ırkçı hükümet protesto edildi 

Viyana’da aşırı sağcı iktidarın ırkçı ve ayrıştırıcı politikalarına tepki gösteren binlerce kişi yürüyüş düzenledi.

Fotoğraf: Aşkın Kıyağan/AA

Paylaş

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 10 binin üzerinde eylemci, aşırı sağcı iktidarın ırkçı ve ayrıştırıcı politikalarına tepki gösterdi. Parlamento önünde toplanan eylemciler, “Irkçılara hayır”, “Kahrolsun Naziler”, “Yabancı karşıtlığına hayır” yazılı pankartlar açtı.

Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisinin (FPÖ) sosyal medya üzerinden Müslümanları hedef alarak yaptığı ırkçı paylaşıma tepki gösterenler “Hepimiz Ali’yiz” yazılı pankartların yanı sıra fes takarak ayrımcılığa karşı birlikte yaşam mesajı verdi.

Kentin önemli caddelerini trafiğe kapatan protestocular, yaklaşık 5 kilometre yürüyerek Viyana Ticaret Odası önüne ulaştı.

Yürüyüşün ardından yapılan konuşmalarda, hükümetin Müslümanlar ve göçmenler üzerinden oluşturduğu yapay gündemle ülkenin gerçek sorunlarının örtbas edildiği vurgulandı. Aşırı sağcı koalisyonun çalışanlara yönelik sosyal hakları kıstığına ve daha ziyade gelir düzeyi çok yüksek belirli bir sınıfın arzusuna göre siyasi kararlar aldığına dikkati çekildi.

AVUSTURYA ÖZGÜRLÜK PARTİSİ'NDEN IRKÇI PAYLAŞIM

Aşırı sağcı partinin, 2019’da yürürlüğe girecek yeni sigorta kartlarına ilişkin sosyal medya üzerinden paylaştığı videoda, fes takmış Ali isimli bir kişinin yeni kartlar sayesinde sağlık sisteminde yasa dışı işlem yapamayacağı anlatılmıştı. Irkçı görsel belirli bir grubu hedef göstererek zan altında bırakmış ve açıkça ırkçı saldırıda bulunmuştu. Tepkiler üzerine ırkçı görsel bütün platformlardan çekilmek zorunda kalmıştı. (ViyanaAA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özel Akgün Tem Hastanesinin patronu kaçtı, emekçiler ortada kaldı

SONRAKİ HABER

Nedim Saban: Kuru gözyaşları dökmek yerine Kenter Tiyatrosuna sahip çıkılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa