16 Kasım 2018 13:45

Çiftçiyi elektrik çarptı: Borcu olan çok, yapılandıran az!

Tarımsal sulama abonelerinin elektrik borçları milyonu aştı, yapılandırmaya müracaat edenlerin sayısı beklenenin çok altında kaldı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in verdiği bilgiye göre, tarımsal sulama abonelerinin elektrik borçları milyonu aştı. Yapılandırmaya müracaat edenlerin sayısı ise beklenenin çok altında kaldı.

Bakan Dönmez'in , 8 bin 939 üreticinin yapılandırma başvurusunda bulunurken, yapılandırmaya müracaat etmeyen üreticilerin faizsiz anapara borcu 1 milyon 760 bin TL’yi buluyor.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği soruları cevaplayan Bakan Dönmez, yapılandırma işlemi için başvuru yapmayan tarımsal sulama abonelerine telefon ve posta yoluyla bilgilendirme yapıldığı bilgisini verdi.

Bakan Dönmez, “Yapılandırma işlemi yapılan tarımsal sulama abonelerinin yaklaşık 136 bin TL tutarındaki gecikme zammına af uygulanmıştır” dedi.

YAPILANDIRMANIN KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ

Tarımsal sulamadan kaynaklanan enerji borçlarıyla ilgili yapılandırmaya başvuranların sayısının beklenenin çok alında kaldığına dikkat çeken Fethi Gürer şu yorumu yaptı: “Yapılandırmanın şartlarının üreticilerin lehine genişletilmesi gerekiyor. Sayın Bakan’ın verdiği bilgiye göre On binlerce çiftçiden sadece 8 bin 900 çiftçi müracaat etmiş ve bunların trilyonları aşan borçlarının sadece 135 bin lirası af kapsamına alınmış. Büyük çoğunluk yapılandırmaya müracaat edememiş. O nedenle yapılandırma kapsamının değiştirilerek, on binlerce çiftçinin yaşadığı mağduriyete çözüm bulunması gerekmektedir”. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Beyaz Toros gitti, siyah minibüs geldi’

SONRAKİ HABER

Metal işçileri: MESS’in dayatmalarına karşı bir an önce harekete geçmeliyiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa