15 Kasım 2018 17:28

HDP’li vekil dağıtımda tekelleşmeyi sordu

HDP Milletvekili Tayip Temel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yayın dağıtımında yaşanan tekelleşmeyi sordu.

Fotoğraf: HDP Basın Bülteni

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Tayip Temel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yayın dağıtımının tekelleşmesini sordu. Temel, yazılı soru önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Demirören Grubu’nun, satın aldığı Doğan Medya Grubu bünyesinde faaliyet yürüten Yayın Satış Pazarlama ve Dağıtım A.Ş.’yi (YAYSAT) kapatma kararı aldığı geçtiğimiz günlerde basına yansıdı.324 çalışanı bulunan YAYSAT’ın Kasım ayı sonunda kapatılacağı belirtilmektedir. YAYSAT’ın faaliyetlerini tamamen durdurması durumunda Türkiye’de sektörün tek dağıtıcı Turkuvaz Medya Grubu olacak.AKP’ye yakınlığı ile bilinen Sabah ve Atv’nin de içinde bulunduğu TurkuvazMedya Grubu’nun başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak bulunmaktadır.”

HDP’li Temel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a şu soruları yöneltti:

■ Bugün Turkuvaz Medya Grubu dağıtım piyasasının ne kadarına hakimdir?

■ Dağıtım şirketlerinin çalıştığı kaç gazete bayisi bulunmaktadır?

■ Dağıtım sektörünün Turkuvaz Medya Grubu’nun tekelinde bulunacak olması ile birlikte yaşanacak olan haksız rekabetin önlenmesi için ne gibi tedbirler alınacaktır?

■ 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun’un 6. Maddesi: “hakim durumun kötüye kullanılması durumunda yaptırımdan” bahsetmektedir. Böyle bir durum yaşandığında ne gibi bir önlem almayı planlamaktasınız?

■ Dağıtım şirketlerinin, dağıtımı sağlıklı bir şekilde ve hangi kurallara göre yapıldığını denetleyebilecek bir mekanizma bulunmakta mıdır?

■ Turkuvaz Medya Grubun’nun başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak bulunmaktadır. Bu durumda muhalif basının dağıtımı konusunda şeffaf ve etik çalışma prensiplerine uyulacak mıdır?” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, PFDK'ye sevk edildi

SONRAKİ HABER

Tüketici güven endeksi yüzde 0,1 artışla 58,82’ye çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...