15 Kasım 2018 16:22

‘Emekçilerin kursağından kesilen para tanka-topa gidiyor’

2019 yılı bütçesinde savunmaya toplam 140 milyar TL ayrıldı. Bu son 3 yılda savunma bütçesindeki artışın yaklaşık yüzde 200 olduğu anlamına geliyor.

Fotoğraf: Özkan Bilgin/AA

Paylaş

Meltem AKYOL
İstanbul

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda 2019 yılı bütçesine ilişkin görüşmeler devam ediyor. Komisyonun gündeminde İçişleri Bakanlığının bütçesi vardı. Bütçenin toplamında savunmaya ayrılan paydaki artışa dikkat çeken HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “3 yıl önce bütçeden savunmaya ayrılan pay 50 milyar TL iken, şimdi 140 milyar TL, eski para ile 140 katrilyon TL. Bu yaklaşık yüzde 200 artış demek” ifadelerini kullandı.

BÜTÇE GÖRÜŞÜLÜYOR

AKP hükümetinin hazırladığı tasarıya göre, İçişleri Bakanlığı bütçesi 8 milyar 572 milyon 166 bin TL olarak belirlendi. 2018 yılında başlangıç ödeneği 7 milyar 300 milyon 918 bin TL olarak belirlenmiş, ağustos sonu itibariyle harcama 5 milyar 740 milyon TL olarak gerçekleşmişti. Bakanlığın bütçesinde 2019 için yüzde 17’lik bir artış öngörülüyor.

2019 yılı bütçesinde aslan payı ‘güvenlikçi politikalar’ nedeniyle ‘savunma’ya ayrıldı. İçişleri Bakanlığı bütçesinde bu kalem için 2 milyar 650 milyon 275 bin TL ayrıldı. 2018 yılı bütçesinde bu miktar 1 milyar 657 milyon 110 bin TL idi. Bu da yüzde 60’lık bir artış anlamına geliyor.

İçişleri Bakanlığı bütçesinde en çok arttırılan kalem ise Kamu Düzeni ve Güvenlik Hizmetleri oldu. 2018’de 6 milyon 507 bin olan kalemin bütçesi 2019 için 25 milyon olarak belirlendi.

Yine personel giderlerinde de ciddi bir artış görülüyor. 2018 başlangıç ödeneği 3 milyar 689 milyon olan söz konusu kalem, 2019 yılı için 4 milyar 751 milyon TL olarak belirlendi.

Mal ve hizmet alım giderleri ise yaklaşık 776 milyon TL.

EĞİTİM, SAĞLIK ENFLASYONUN ALTINDA AMA...

Bütçeyi Evrensel’e değerlendiren HDP’nin Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, İçişleri Bakanlığının bütçesini diğer savunma bütçeleri ile birlikte düşünmek gerektiğinin altını çizdi. Paylan şunları söyledi:

“Ortalamada yüzde 37’lik bir artış var, İçişleri Bakanlığının bütçesi çok küçük bir kalem, ama jandarmanın bütçesinde yüzde 48’lik bir artış var. Diğer bakanlıklara da baktığımızda ortalama bu yıl için yüzde 48’lik bir artış var. 2019 bütçesinde yüzde 37’lik bir artış var. Savunma Bakanlığının bütçesinde de yüksek bir oran vardı. Aslında güvenlikçi kalemlerinin hepsi ensflasyonun çok üzerinde artmış olduğunu görüyoruz. Ama diğer kalemlerde, işte eğitim, sağlık, sosyal hizmetler boyutuyla baktığımızda hepsinde enflasyonun altında bir artış olduğunu görüyoruz.”

“İçişleri ve Milli Savunma Bakanlıkları, Jandarma, Sahil Güvenlik, MİT... Tüm bunları kattığımızda bütçenin en büyük kaleminin savunmanın oluşturduğunu söyleyebiliriz” diyen Paylan, “Ayrıca savunma fonu adıyla birkaç tane de fon var. Bütçenin en büyük kaleminin savunma olduğunu görüyoruz ki 90’larda da bu böyleydi. AKP döneminde eğitim bütçesi tüm bunların üzerine çıkmıştı, ama şimdi tekrar 90’lar konseptine geri dönüldüğü için savunma bütçenin en büyük kalemini oluşturuyor” diye konuştu.

DAHA AZ OKUL, DAHA AZ HASTANE DEMEK

Bütçede savunmaya ayrılan payın 140 milyar TL olduğunun altını çizen Paylan, “Eski para ile 140 katrilyon liradan bahsediyoruz. Bu harcamalar 3 yıl önce 50 milyar TL iken, şimdi neredeyse 3 kat artmış oluyor. Bütçenin hiçbir kaleminde bırak 3 katı, yüzde 60’ın üzerinde bir artış yok. Bu daha az okul, daha az hastane, daha az sosyal yardım veya emekçinin kursağından geçen ekmeğin eksiltilerek silaha, savaşa, tanka-topa, güvenlikçi politikalara aktarıldığını gösteriyor” dedi.

BURSLARA YÜZDE 6, ERDOĞAN’A YÜZDE 26 ZAM

Üniversite öğrencilerine verilen bursun 470 TL’den 500 TL’ye çıkarıldığına dikkat çeken Paylan, bunun yalnızca yüzde 6’lık bir artış anlamına geldiğini söyledi. Paylan, “Cumhurbaşkanının maaşı yüzde 26 artıyor ama öğrenci bursları yüzde 6 artıyor. Tüm bunlar bütçe kalemlerinin güvenlikçi konsept ve vicdansız bir yaklaşımla paylaşıldığını gösteriyor. Siyaset tercihlerden ibaret, AKP çözüm üretemedikçe zulüm üretiyor. Yani bunu da ancak devletin sopasını büyüterek yapabileceğini düşünüyor. Hem refahı hem de huzurumuzu kaybediyoruz bu politikalarla” dedi.

SOYLU’NUN ÖVÜNÇ KAYNAĞI: TUTUKLAMALAR OPERASYONLAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığı’nın bütçesi, bakanlığı ve bağlı bulunan kuruluşlara ilişkin sunum yaptı. Bakanlığın 2019 bütçesi görüşmelerine 300 kişiyle gelen Soylu yıl boyunca yapılan yurt içi ve yurt dışı operasyonları ile övündü durdu. Soylu, 15 Temmuz 2016 tarihinden bugüne kadar 217 bin 971 kişinin gözaltına alındığını, 16 bin 684’ünün hükümlü, 14 bin 758’inin halen tutuklu, 81 bin 436 kişinin de adli kontrol altında olduğunu açıkladı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

KESK'in mitingine çağrı: Güvencesizliğe karşı, birlikte mücadele

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de Türk Metal işçilerinden iş durdurma eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa