15 Kasım 2018 15:52
Son Güncellenme Tarihi: 15 Kasım 2018 17:04

KESK, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü programını açıkladı

KESK 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü etkinliklerinin programını kamuoyuyla paylaştı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

KESK, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü için bir hafta boyunca yapacakları etkinlikleri açıkladı.

KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy yaptığı açıklamada, “Her türlü baskı ve sindirme çabasına rağmen kadınlar olarak dünyanın dört bir yanında yine 'şiddetin olduğu her yerde direniş de vardır' diyerek, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, aile içi şiddete, gericiliğe, savaşa, militarizme, ırkçılığa ve faşizme karşı; kadın dayanışmasından güç alarak susmuyor, sesimizi, isyanımızı çığlığa dönüştürerek sesleniyoruz” dedi. “Yoksulluğa, Güvencesizliğe ve Şiddete Karşı Mücadelede Buluşuyoruz!” şiarıyla, 19-25 Kasım tarihleri arasında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında tüm yerellerde işyerlerinde ve alanlarda kitlesel eylem-etkinliklerle örgütlenmek için çalışmalar yürüteceklerini belirten Atasoy, hafta boyunca işyerlerinde kurulacak stantlarda bildiriler dağıtacaklarını, işyeri yemekhanelerinde, toplantı salonlarında hazırlanan bildiriler okuyacaklarını söyledi.

KESK tarafından paylaşılan bir haftalık program şöyle;

■ 20 Kasım Salı günü işyerleri önünde basın açıklamaları yapılacak.

■ 22 Kasım Perşembe günü tutuklu kadın üyelerle dayanışma kartları gönderilecek.

■ 24 Kasım Cumartesi günü  ''Biz Kadınlar Krizin Yükünü Taşımayacağız'' konulu söyleşiler, paneller, film gösterimleri, kadın buluşmaları düzenlenecek.

■ 25 Kasım Pazar günü tüm illerde kadın platformlarıyla, siyasi partilerden, emek meslek örgütlerinden kadınlarla ortak meşaleli yürüyüşler, basın açıklamaları, oturma eylemleri ve mitingler örgütlenecek.

■ Bir hafta boyunca şube binalarına “Yoksulluğa Güvencesizliğe Ve Şiddete Karşı Kadınlar Mücadelede Buluşuyor” yazılı pankartlar asılacak. (Ankara/EVRENSEL)


25 KASIM’DA YOKSULLUĞA,GÜVENCESİZLİĞE,ŞİDDETE KARŞI KADINLAR MÜCADELEDE BULUŞUYOR

KESK Malatya Şubeler Platformu basın açıklaması yaparak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında gerçekleştirecekleri etkinlikleri duyurdu. Basın açıklamasını KESK dönem sözcüsü SES Şube yöneticisi Sakine Doğan okudu.

Ataerkil kapitalist sistemin yarattığı eşitsizlik ve ayrımcılığın derinleşerek devam ettiğine değinen Doğan “dünyanın dört bir yanında kadına yönelik erkek şiddetinin arttığı bir ortamda ülkemizde tek adam rejimine geçiş ile birlikte yoğunlaşan AKP’nin gerici politikalarıyla kadınların kazanılmış haklarına dönük saldırılar artmış, yaşanan ekonomik krizle birlikte kadınlar olarak daha fazla yoksulluk ve şiddetle mücadele zorunluluğu ortaya çıkmıştır” dedi.

Malatya’daki 25 Kasım etkinlik takvimi de açıklandı. “22 Kasım Perşembe günü saat 15.00’da Merkez PTT önünde KESK tutuklu kadınlar için açıklama ve kart gönderilecek, 25 Kasım Pazar günü saat 13.00’da ise Emeksiz Üst Kavşağı 1 Mayıs Meydanında basın açıklaması yapılacak.” (Malatya/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İş cinayetinde hapis istemi

SONRAKİ HABER

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Alayont: Tarihi taş binalara sahip çıkılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...