15 Kasım 2018 15:34

Irkçı AfD'de bağış skandalı

Almanya’da ırkçı Afd’nin Bodensee Bölge Örgütü’ne yurt dışından bağış yapıldığı ortaya çıktı.

Fotoğraf: Oxfordian Kissuth/WIKIMEDIA COMMONS (CC-BY-SA 3.0)

Paylaş

Almanya’da son iki yıldır hızla yükselen ve geçen yıl Federal Parlamentoya girmeyi başaran sağ popülist; ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisi bağış skandalıyla çalkalanıyor. Partinin Meclis Grup Başkanı Alice Wiedel’in üyesi olduğu Bodensee Bölge Örgütü’ne yurtdışından bağış yapıldığının ortaya çıkmasından sonra savcılık harekete geçti.

Basında yer alan haberlere göre, İsviçre’den toplam 132 bin avro 18 ayrı dilim halinde parti örgüte aktarıldı. Alman Partiler Yasası’nda göre bir partinin AB üyesi olmayan ülkelerden bağış alması yasak. Süddeutsche Zeitung’da yer alan habere göre, Weidel’in bölgedeki seçim kampanyasını finanse etmek üzere gönderilen paranın kimler tarafından gönderildiği ise bilinmiyor. Para Nisan 2018’de ise geri ödendi.

Genel seçimlerden önce, geçen yıl yapılan genel seçimler öncesinde gönderilen paraların asıl olarak kimden geldiği ise belli değil.

Kamuoyu İsviçre’den yapılan bu bağış skandalını tartışırken bu kez Belçika’dan bir vakfın partiye 150 bin avro bağışta bulunduğu ortaya çıktı. Weidel’in üyesi olduğu Bodensee örgütüne havale edilen para da daha sonra gönderen vakfa havale edildi. ‘tichting Identiteit Europa’ adlı vakıf tarafından gönderilen paranın kayıtlara ‘bağış’ olarak geçtiği halde, 9 Mayıs günü geri ödenmesi ayrıca dikkat çekici. Partiler yasasına göre ayrıca bu yüksek miktarın Meclis Başkanlığına da bildirilmesi gerekiyor.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

İsviçre’den AfD’ye ‘bağış’ adı altında para gönderilmesinin açığa çıkması üzerine Konstanz Savcılığı harekete geçerek soruşturma başlattı. Savcılık, yapılan bağışın Partiler Yasası’na aykırı olup olmadığını araştıracak. Suçun sabitlenmesi durumunda, AfD’ye 400 bin avro para cezasının verileceği ileri sürülüyor. Muhalefet partileri, AfD’nin Partiler Yasası’nı ihlal ettiğini belirterek skandalın açığa çıkarılmasını talep etti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trabzon'da 25 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Van'daki 21 Kasım 2016'dan beri devam eden 'eylem yasağı' yine uzatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...