15 Kasım 2018 13:56

İzmir'de 25 noktaya daha jeotermal arama izni yolda

İzmir Valiliği Zeytin Kanunu ve tarımı dikkate almıyor. Valilik 25 farklı noktada jeotermal arama ve işletme ruhsatı izni için ihaleye çıkıyor.

Fotoğraf: Özer Akdemir/Evrensel

Paylaş

Metehan UD
İzmir

İzmir Valiliği 13 ilçede 25 farklı noktada jeotermal kaynak arama ve işletme ruhsatı izni için ihaleye çıkıyor. EGEÇEP ise ihalenin sonuçlarına İzmir tarımının geleceği açısından dikkat çekti.

Zeytin ve tarım arazileri bölgelerindeki maden ve kaynak arama işletmeleri için verdiği 'ÇED Gerekli Değildir' kararları ile sürekli gündeme gelen İzmir Valiliği bu sefer de kent genelinde bir çok sahayı yeni jeotermal kaynak arama ve işletme noktası belirleyerek ihale çıkma kararı aldı. Yerel bir gazetede yayınlanan ilana göre ihale açık teklif usulü ile 4 Aralık'ta İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu'nda yapılacak. 

İhale ile birlikte aralarında Aliağa, Bergama, Çeşme, Dikili, Kemalpaşa, Menderes, Seferihisar, Kiraz, Güzelbahçe, Foça, Bayındır, Menemen ve Çiğli’de olduğu 22 kırsal alanda kaynak arama yetkisi ile daha önceden belirlenmiş 3 kaynak noktasının da işletme yetkisi enerji şirketlerine satılacak. İhaleye çıkan sahalar arasında bölge halkının vermiş olduğu mücadele sayesinde jeotermal kaynak aramanın durdurulduğu Karabağlar Uzundere'nin olmaması ise dikkat çekti.

YİNE ZEYTİNLİKLERLE ÇEVRİLİ ALANLAR

Jeotermal kaynak arama sahalarının bedelleri 33 bin ile 240 bin arasında değişirken kaynak işletme sahalarının tahmini bedelleri ile 420 bin ile 480 bin arasında değişiyor. Ruhsat ihalesini alan şirketler ise hazırladıkları proje tanıtım dosyası ile çevresel etki değerlendirme sürecini başlatacak ve valiliğin kararını bekleyecek. Yine ruhsat verilen pek çok bölge zeytinlikler ve verimli tarlalarla dolu. 

'ZEYTİN KANUNU DİKKATE ALINMIYOR'

Yeni jeotermal bölgelerinin belirlenmesini gazetemize değerlendiren EGEÇEP Dönem Sözcüsü Fırat Korkmaz, JES'lerden kaynaklı Aydın'da yaşanan çevre felaketini hatırlatarak “Bazıları enerji amaçlı olmayabilir ama tarımda ya da termal tesislerde kullanılacak olması çevreye zarar vermeyeceği anlamına gelmiyor. Çıkarılan suyun toprağa bırakılması durumunda doğaya problem yaratılıyor. Şirketler, jeotermallerin bölgeye iş ve para getirisi olacağı şeklinde halkı aldatmaya çalışıyor. ÇED kararının çıktığı bölgelerdeki vatandaşların itiraz etmesi gerekiyor yoksa bir çok yerde Aydın'daki balık ve ağaç ölümleri yaşanabilir. İzmir Valiliği maalesef ki ne Zeytin Kanunu'nu ne de tarımı dikkate alıyor. Sonrasında televizyonlarda 'tarım arazilerine sahip çıkın' diye ilanlar veriyorlar insan aklıyla dalga geçer gibi" dedi.

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suudi Başsavcılığı, Kaşıkçı cinayetinde 5 kişinin idamını istedi

SONRAKİ HABER

Yerine kayyum atanan Ahmet Türk’ün 'yürütmeyi durdurma' başvurusuna ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa