15 Kasım 2018 11:40

FKÖ'den uluslararası topluma: Filistin'in bağımsızlığını somutlaştırın

Filistin Kurtuluş Örgütü, uluslararası toplumdan Filistin'in bağımsızlığını somutlaştırmasını istedi.

Fotoğraf: Issam Rimawi/AA

Paylaş

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat, uluslararası topluma "Filistin'in bağımsızlığını somutlaştırma ve İsrail işgaline son verme" çağrısında bulundu.

Ureykat, Filistin devletinin 15 Kasım 1988'de bağımsızlığını ilan etmesinin 30. yıl dönümü münasebetiyle yayımladığı mesajda, "Filistin dünyadan hâlâ 4 Haziran 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini somutlaştırarak bağımsızlık bildirisini hayata geçirmesini, bu bağlamda siyasi, hukuki ve ahlaki görevini yerine getirmesini ve mülteciler sorununa adil çözüm bulmasını bekliyor" ifadesini kullandı. 

Tüm tutukluların acilen serbest bırakılması ve İsrail'in Filistin halkına yönelik tarihi zulmü yerine siyasi, hukuki ve ahlaki görevini yerine getirmeye zorlanmasını isteyen Ureykat, işgal güçlerinin ve savaş suçlularının işledikleri tüm ihlallerin hesabının sorulacağını vurguladı.

Ureykat ayırca Filistin yönetiminin en kısa sürede Filistinli gruplar arasındaki bölünmüşlüğü bitirme ve bağımsızlığını gerçekleştirme konusunda kararlı olduğunu kaydetti.

Filistin Kurtuluş Örgütü'ne (FKÖ) bağlı Filistin Ulusal Konseyi, 15 Kasım 1988'de Cezayir'de Filistin devletinin kurulduğunu dünyaya ilan etmişti. (Ramallah/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TARİŞ direnişi 9. gününde, işçiler dayanışmayı büyütme çağrısı yapıyor

SONRAKİ HABER

Hrant Dink'in arkadaşları: Nefret suçlarıyla yüzleşecek yere gelemedik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...