15 Kasım 2018 11:02

DTK: Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yeri açıklansın

DTK, Seyit Rıza'nın idam edilişinin yıl dönümüne dair açıklamasında 'Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yeri açıklansın' dedi.

Seyit Rıza anıtı-Dersim
Fotoğraf: MA

Paylaş

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilişlerinin yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Dersim Katliamı'nın "İnsanlığın ve Kürt halkının hafızasından asla silinmeyeceği"nin belirtildiği açıklamada binlerce Kürt kadını, genci ve yaşlısının katledildiği, on binlerin sürgünlere gönderilerek anayurtlarından zorla kopartıldığı ifade edildi.

Açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti asla kendi tarihi ve işlediği insanlık suçlarıyla yüzleşmemiştir. Alevi toplumu başta olmak üzere, tüm halkımızın ve insanlığın beklentisi Türkiye Cumhuriyeti’nin, halkımıza, alevi ve diğer toplumlara karşı işlediği suçlarla gerçek manada yüzleşilmesi, özür dilenmesi, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin bildirilmesi, tüm halkların ve inanç topluluklarının özgür, eşit ve adil bir biçimde yaşayacaklarını garanti ve güvence altına alacak yeni bir sayfanın açılmasıdır” denildi.

Türkiye Cumhuriyeti'ndeki benzeri diğer katliamların da "Kürt halkına karşı geliştirilen inkar, imha ve asimilasyon politikalarının bir parçası ve derinleştirilmiş hali" olduğuna vurgu yapılırken şu ifadelere yer verildi: “Pir Seyid Rıza’nın torunları, ona ve dava arkadaşlarına bağlılığı, onların izinden yürümeyi bu büyük insani değerlerle anlamlandırmışlardır. Bir kez daha, Pir Seyid Rıza ve onun idam edilen dava arkadaşlarının şahsında, katledilen bütün şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde eboladan ölenlerin sayısı 189'a çıktı

SONRAKİ HABER

İstismara maruz bırakılan ve doğum yapan çocuğun davası 10 Mart'ta görülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa