15 Kasım 2018 10:21
Son Güncellenme Tarihi: 15 Kasım 2018 10:55

Fitch’ten Türkiye’ye resesyon uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ekonomisinin 2018 ve 2019 yılları için reel büyüme oranı tahminlerini düşürdü.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Türkiye ekonomisine dair 2018 ve 2019 büyüme beklentilerini aşağı çeken Fitch, kur krizinin, yüksek enflasyonun ve dış finansman koşullarda yaşanan sıkıntıların 2019’da ülkenin resesyona sürüklenmesine neden olacak ekonomik bir şok yarattığını kaydetti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ekonomisinin 2018 ve 2019 yılları için reel büyüme oranı tahminlerini düşürerek yüzde 3.6 ve yüzde -1.9 olarak açıkladı. Daha önceki tahminler sırasıyla yüzde 4.1 ve yüzde 3 idi.

Dünya gazetesinin haberine göre Fitch, Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri Raporu'nda kredi arzının daralması ve güvenin zedelenmesi gibi nedenlerle ekonominin beklenenden hızlı yavaşladığına dikkat çekti.

2019 için aşağı yönlü riskler beklediklerini vurgulayan kuruluş, büyüme tahminini 1.9’luk daralma olarak şekilde revize etti.

Kuruluş, kur krizinin, yüksek enflasyonun ve dış finansman koşullarda yaşanan sıkıntıların 2019’da ülkenin resesyona sürüklenmesine neden olacak ekonomik bir şok yarattığını belirtti.

Resesyon, makroekonomide geleneksel olarak reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumudur. Ekonomide durgunluk olarak da adlandırılır. Uzun bir resesyon ekonomik çöküşü ifade eder.

MOODY'S 2019'DA KÜÇÜLME BEKLİYOR

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de Türkiye ekonomisinin 2019'da yüzde 2 oranında daralmasını beklediğini açıkladı. Moody's, Türkiye'de ekonomik aktivitenin ciddi şekilde yavaşlamasını beklediklerini bildirdi.

Afrika'nın bazı bölümleri ve Türkiye için görünümün "negatif", Orta Doğu için ise "karışık" olduğunu vurgulayan kredi derecelendirme kuruluşu; Türkiye'nin tırmanan kurumsal zorluklar ve politika belirsizliği ile karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin 2018'de yüzde 1,5 büyümesini bekleyen Moody's, 2019 için ise yüzde 2 daralma öngördü.

Moody's ayrıca, global kredi şartlarının gelecek yıl, küresel büyümenin yavaşlamasına, finansal piyasa oynaklıklarının devam etmesine, faiz artışlarına, ticarette korumacı politikalara ve jeopolitik gerilimlerin tırmanmasına bağlı olarak gelişmekte olan piyasalar için daha zorlu hale geleceğini kaydetti. 

Türkiye’de ağustos ayında başlayan kur, faiz enflasyon şoku Ekim ayı itibariyle krize yani ekonomik küçülmeye dönüştü. Hükümet üç yıllık Yeni Ekonomi Programında büyüme hedefini 2018 için yüzde 3,8, 2019 için yüzde 2,3, 2020 için yüzde 3,5 ve 2021 için yüzde 5 olarak öngördüklerini açıkladı. ‘Enflasyonla topyekün mücadele’ başlatılsa da kampanyalara rağmen ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 25,24’e yükseldi ve enflasyon son 15 yılın rekorunu kırdı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kanser hastası Hülya Yılmaz Geri Gönderme Merkezinde tutuluyor

SONRAKİ HABER

HDP Antalya İl Yöneticisi Hacı Tekmenuray tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa