14 Kasım 2018 17:36

BEDK’nın sitesine aylardır erişilemiyor

CHP Milletvekili Onursal Adıgüzel, Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nun internet sitesine erişilememesini Meclis gündemine taşıdı.

Logo: Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nun (BEDK) internet sitesine erişilememesini Meclis gündemine taşıdı. Türkiye’nin Küresel Bilgi Edinme Hakkı Endeksi’nde 111 ülke arasında 81. sırada olduğuna dikkat çeken Adıgüzel, “Vatandaşların bilgi edinme, hak arama sürecinde önem taşıyan böyle bir kurumsal internet sitesine erişilememesi, zaten şeffaf olmayan BEDK’nin yapısını daha da kötüye götürmüştür. 24 Haziran sonrası Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte, BİMER’in kapatılarak yetkilerinin CİMER’e devredilmesi sistemde büyük yığılmalara yol açmışken, bilgi edinme başvurularına yönelik itirazları değerlendirmek üzere oluşturulan bir kurulun internet sitesine aylardır erişimin olmaması kabul edilemez” dedi.

Adıgüzel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, BEDK’nin resmi internet sitesine erişilememesinin gerekçesini sordu.

TÜRKİYE, 111 ÜLKE ARASINDA 81. SIRADA

Adıgüzel, demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu ile birlikte kişilerin bilgi edinme hakkının güvence altına alınmasına rağmen, Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin Türkiye’nin Küresel Bilgi Edinme Hakkı Endeksi’nde 111 ülke arasında 81. sırada yer aldığına dikkat çekti.

Adıgüzel, soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

24 Haziran sonrasında, CİMER’e kaç bilgi edinme başvurusu yapılmıştır? Bunların kaçı Kanunda belirtilen yasal süre içerisinde yanıtlanmıştır?
Kurumsal internet sitesine erişilememesi, zaten şeffaf olmayan BEDK yapısını daha da kötüye götürmüştür. BEDK’nin internet sitesine bir süredir erişilememesinin gerekçesi nedir?
Başbakanlığın kapatılmasının ardından, kurulun şu anki işleyişine yönelik kamuoyunu bilgilendirmeyi düşünüyor musunuz?
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle ile birlikte yaşanacak bu ve benzeri sorunlar neden öngörülememiş, vatandaşlar mağdur edilmiştir?
CİMER’e yapılan başvuruların vatandaşların fişlenmesi ve arşiv araştırmaları ile güvenlik soruşturmalarında kullanılması endişesinin haklılık payı nedir? (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD'de tüketici enflasyonu 9 ayın zirvesinde

SONRAKİ HABER

Finlandiya’da gemiciler, postane işçileriyle dayanışma grevine çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa