14 Kasım 2018 17:30

Soğan soyarak aile bütçesine katkı sağlıyorlar

Afyonkarahisar’ın Kırca köyünde yaşayan ev kadınları, sokakta soğan soyarak ailelerinin geçimine katkı sağlıyor.

Fotoğraf: Canan Tükelay/AA

Paylaş

Canan TÜKELAY

Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesine bağlı Kırca köyünde ev kadınları, soğan soyarak ev bütçesine katkı sağlıyor. Çevre illerden firmaların getirdiği soğanlar, köyde kadınlar tarafından soyularak yine aynı firmalarca işlendikten sonra yurt dışına gönderiliyor. Kadınlara soydukları soğan için çuval başına para ödeniyor.

Kırca köyü muhtarı Abdullah Başaran, soğanların Bursa, Eskişehir ve Ankara’nın Polatlı ilçesinden fabrikalar aracılığıyla getirildiğini söyledi. Köyde soğanların kadınlar tarafından çuvalı 4.5 liradan soyulduğunu belirten Başaran, “Bunları firmalar işleyerek ihracata gönderiyor. Kışın köyde bir gelir olmadığı için kadınlar bu işi yapıyor. Şu anda 100’ün üzerinde kadın, aile bütçesine katkı sağlamak için soğan soyuyor. Yazın kiraz işimiz var, kışın da bu işi yapıyorlar” diye konuştu.

Yapılan işin zor olduğuna işaret eden Başaran, “Soğanları soyarken gözleri yanıyor ama sonuçta ekmek parası. Gözleri yansa da soyuyorlar soğanları” dedi.

DONDURULMUŞ OLARAK İHRAÇ EDİLİYOR

Bir kadının günde en fazla 10-12 çuval soğan soyduğunu aktaran Başaran, “Ay sonunda ne kadar soyduysa fabrika tarafından parası ödeniyor. Burada kadınlarımız tarafından soyulan soğanlar, Bursa’daki firmalarca halka veya kare şeklinde işlenerek, çeşitli gramajlarda paketlenip dondurulmuş gıda olarak yurt dışına ihraç ediliyor” diye konuştu.

Köylülerden 64 yaşındaki Emine Avşar, Eskişehir’den getirilen soğanları evinin önünde komşuları ile soyduğunu, böylece para kazandıklarını ifade etti. Köyde işleri bittikten sonra boş durmaktansa soğan soyarak gelir elde ettiklerini söyleyen Avşar, “Evimize katkı olsun diye yapıyoruz. Günlük 10 çuval soyuyoruz. Oradan aldığımız parayla yağımızı, tuzumuzu, ne eksiğimiz varsa alıyoruz” dedi.

Ayşe Yanar da yaptıkları iş zor olsa da bunu eğlenceli hale getirdiklerini anlatarak, şöyle konuştu: “Bir çuval soğanı 4.5 liradan soyuyoruz. Parası çok az ama ne yapalım. Boş oturmaktansa aldığımız parayla mutfak masrafına katkıda bulunuyoruz. Çocuklarımıza harçlık veriyoruz. Burada muhabbetimiz de çok güzel. Ben def çalarım, türküler söyleriz. Katmer pişirir, çay içeriz. Soğan işinden sonra da mandalina soyacağız.” (Afyonkarahisar/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hamas'tan ABD'nin ‘Aruri’ kararına tepki

SONRAKİ HABER

Dünyanın en çok alkol tüketen ülkeleri açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa