14 Kasım 2018 13:12
Son Güncellenme Tarihi: 14 Kasım 2018 13:44

Ekonomik ve sağlıklı bir ısınma için nelere dikkat edilmeli?

TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi kombilerin daha verimli ve tasarruflu kullanımı için bazı tavsiyelerde bulundu.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Ekonomik krize bağlı olarak enerji giderleri artarken TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, özellikle ısınma alanındaki kullanımı her geçen gün ağırlık kazanan kombilerin daha verimli ve tasarruflu kullanımı için bazı tavsiyelerde bulundu.

Oda tarafından yapılan yazılı açıklamada öncelikli olarak kombi ve ısıtma tesisatı bakımlarının yaptırılması gerektiği ifade edilerek "Daha verimli bir enerji elde edilmesi için yanma veriminin arttırılması ve güvenli bir yanma için kombi bakımı, uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Kombinizin uzun yıllar yüksek verimle yanabilmesi, enerji tasarrufu sağlanabilmesi, ileride yaşanabilecek muhtemel arızaların tespiti için, onarım ve işletme maliyetlerinin düşürülmesi için kombi bakımları yaptırılmalı" denildi.

EN İDEAL SICAKLIK 20-22 DERECE

İnsanların kendilerini ısıl anlamda konforlu ve rahat hissettikleri sıcaklık aralığının 20-22 °C civarında olması gerektiği belirtilen açıklamada "Yüksek sıcaklıklarda ısınmaya çalışmak, yüksek yakıt maliyetlerine neden olacaktır. Sıcaklığın her 1 °C yükseltilmesi, yakıt tüketiminde şehirlere göre değişen % 7 ile % 10 dolaylarında artışlar ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca yine bu yüksek sıcaklıklar, hava kuruduğu için üst solunum yolları hastalıklarına zemin hazırlamaktadır. Daha ekonomik bir ısınma için ısı yalıtımı da çok önemlidir” denildi.

TMMOB Makine Mühendisleri Odasının verimli bir ısınma sistemi için önerdiği notlar:

■ Dış hava sıcaklığına bağlı olarak ısıtma cihazlarımızı düşük sıcaklıkta sürekli yakmak, kesintili yakmaktan daha ekonomiktir.

■ Apartman giriş kapılarının otomatik kapanacak şekilde yapılması ve mümkünse küçük bir antre oluşturularak ikinci kapı ilave edilmesi, merdiven boşluklarından ısı kaybını azaltacaktır.

■ Pencere ve kapılarınızda hava sızdırmazlığını sağlayınız. Hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve süngerler kullanabilirsiniz. Pencere kasaları ile duvar arasındaki boşlukları doldurunuz.

■ Odalarda masa, sandalye ve yataklarınızı dış duvardan uzak tutunuz.

■ Güney cepheli pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlayınız. Geceleri pencereleri panjur, perde ve rüzgârlık ile kapatınız.

■ Geceleri uyurken kalın örtü kullanarak oda sıcaklığını 16–18 °C’ye düşürünüz.

■ Radyatörlerin üstlerini ve önlerini kapatmayınız.

■ Radyatör arkalarına mümkünse ısı yalıtım levhaları yerleştiriniz.

■ Perdelerinizin, radyatörünüzü kapatmasına engel olunuz.

■ Kullanmadığınız ev bölümlerinin (oda, kiler, antre, merdiven vs.) radyatörlerini mümkün olduğunca kısınız.

■ Oturma odalarını ısıtmayla birlikte nemlendirmeye çalışınız. Çünkü nem, sıcaklığı daha çok hissetmenizi sağlar. Ayrıca üst solunum yollarında sıcaklık nedeniyle kurumaları önler. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meclis çatısında işsizlik isyanı!

SONRAKİ HABER

Direnişteki SF Tekstil işçilerine EMEP'li kadınlardan ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa