14 Kasım 2018 11:01

Çin'de işçi hakları için mücadele eden öğrenciler alıkonuluyor

Çin'de ağustos ayından bu yana işçi hakları için eylemlere katılan ve kendini Marksist olarak tanımlayan 10 öğrencinin alıkonulduğu belirtildi.

Fotoğraf: Wikimedia Commons/Huangdan2060(CCO)

Paylaş

Çin'in önde gelen üniversitelerinde ağustos ayından beri işçi hakları için eylemlere katılan en az 10 öğrencinin alıkonulduğu belirtildi.

The Guardian'ın haberine göre bir işçi hakları grubu, en az beş şehirde öğrencilerin, kimliği bilinmeyen kişiler tarafından kaçırıldığını; bazılarının arabalara konulmadan önce dövüldüğünü öne sürdü.

Aktivistlerden Zhang Shengye'nin Çin'in önde gelen üniversitelerinden Pekin Üniversitesi kampüsünde alıkonulduğu belirtilirken Pekin, Guangzhou, Şanghay, Şenzen ve Wuhan'daki öğrencilerin akıbeti henüz bilinmiyor. Görgü tanıklarından biri, AFP'ye yaptığı yorumda "Ona sertçe vurdular ve kontrol altına aldılar" dedi.

Pekin Üniversitesi'nden kaçırılan Zhang'ın, daha önce kaybolan öğrencilerle ilgili araştırma yaptığı belirtildi.

Öğrencilerin kendilerini Marksist ve Maoist olarak tanımladığı aktarıldı.

Üniversitelerin öğrencilerin ortadan kaybolmasına sessiz kalması ise eleştiriliyor.

Haberde, Hong Kong'daki Uluslararası Af Örgütü'nden araştırmacı Patrick Poon, "Marksizm çalışan ve Marksizme inanan öğrencilerin, Çin hükümeti tarafından Marksizmin özünde yatan işçi haklarını savunduğu için içeri alınması çok ironik" yorumunda bulundu. Poon, öğrencilerin ifade hürriyetlerini kullandığını ve serbest kalmaları gerektiğini söyledi.

BAŞKA KAYIPLAR DA VAR

BBC Türkçe'nin haberine göre haziran ayında Çin'in güneyindeki Şenzen'deki bir fabrikada işçilerin bir sendika kurulması için örgütlenmesi olayların kıvılcımını yakmıştı. Hükümet tarafından talepleri reddedilen işçilerden bazılarının temmuz ayında gözaltına alındığı, bazılarının da dayak yediği öne sürüldü.

Bunun üzerine temmuz ayı itibariyle bazı öğrenci grupları işçilere sahip çıkmak için açık mektuplar yazdı ve gösteriler düzenledi. Bu öğrencilere de baskı uygulandı.

Ağustos ayında 50 öğrenci, polisin evlerine baskın düzenlemesinin ardından kayboldu. Başka üniversitelerden de öğrencilerin kaybolduğuna dair haberler gelmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DHA, 20 yıllık muhabiri Ferit Aslan’la yollarını ayırdı

SONRAKİ HABER

İntern doktorların personel açığını kapatmak için çalıştırılmasına tepki 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...