14 Kasım 2018 07:30

BM Güvenlik Konseyi Gazze için toplandı

Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Mansur: 'Uluslararası barış ve güvenliği sağlama sorumluluğunu yerine getirene kadar çalışmaya devam edeceğiz'

Fotoğraf: Sanjit Bakshi/Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

Filistinli gruplar, önceki gün başlayan ve 7 Filistinlinin hayatını kaybetmesine sebep olan İsrail hava saldırılarıyla ilgili ateşkes sağlandığını duyurdu. BM Güvenlik Konseyi İsrail'in Gazze'ye saldırılarının ardından Gazze'de şiddet ve gerginliğin artması üzerine Kuveyt ve Bolivya'nın talebi üzerine kapalı oturumda acil toplandı. 

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazze'deki durumun endişe verici olduğunu ve 2014 yılından bu yana böyle bir şiddet olayının görülmediğini vurguladı.

Fransa'nın, Hamas'ın İsrail'deki sivilleri hedef alan roket saldırılarını kınadığını belirten Delattre, "Filistinlilere yönelik orantısız şiddet durmalı. İsrail'in güvenliği de söz konusu olsa orantısız güç kullanımı savunulamaz" ifadelerini kullandı.

Taraflara gerginliğin artmasından kaçınmaları çağrısında bulunan Delattre, "Siviller, ölümcül yeni bir şiddet döngüsünün ilk kurbanı olur ve bu olumsuz döngüye acilen son vermek gerek" diye konuştu.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon ise "Birinde sivillere yönelik roket saldırısı düzenleyenler, diğerinde vatandaşlarını koruyanlar olmak üzere iki ayrı taraf olduğunu" söyleyerek, İsrail'in her iki tarafın da itidal göstermesi gerektiği çağrılarını kabul etmeyeceğini söyledi.

'BM GÜVENLİK KONSEYİNDE BİRLİK YOK' 

Diplomatik kaynaklar ise konseyde Gazze'deki krizinin nasıl ele alınacağına dair bir birlik sağlanamadığına dikkati çekti. Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, isim vermeden ABD'yi eleştirdi ve "Bir ülke yüzünden konseyin tıkandığını" ifade etti.

Mansur, "BM Güvenlik Konseyinin kapısını uluslararası barış ve güvenliği sağlama sorumluluğunu yerine getirene kadar çalmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Kuveyt'in BM Daimi Temsilcisi Mansour el-Otaibi ise İsrail'in Gazze'deki saldırılarını kınayarak, Gazze'de giderek kötüleşen insani duruma dikkati çekti. 

Bolivya'nın BM Daimi Temsilcisi Sacha Sergio Llorentty Soliz, ABD'yi eleştirerek yaklaşık iki yıldır gerçek bir arabulucuya ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. (HABER MERKEZİ)

 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trump, Suudi Arabistan Büyükelçisi adayını açıkladı

SONRAKİ HABER

Derneklere, üyelerini mülki amirlere bildirme zorunluluğu geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa