13 Kasım 2018 18:02
Son Güncellenme Tarihi: 13 Kasım 2018 21:22

#SavunmaEngelleniyor: Savunma için süre verilen akademisyen dinlenmedi

Barış bildirisine imza attığı için yargılanan Dr. Yonca Demir’in duruşmasında mahkeme, savunma için süre vermesine rağmen Demir’e söz hakkı vermedi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

"Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı barış bildirisine imza attığı için yargılanan Dr. Yonca Demir’in duruşmasında mahkeme, savunma için süre vermesine rağmen Demir’e söz hakkı vermedi. Yaşananlara ilişkin sosyal medyada "#SavunmaEngelleniyor" hashtag'iyle kampanya başlatıldı.

Barış bildirisine imza attıkları için yargılanan akademisyenler hakim karşısına çıkmaya devam ediyor. Bilgi Üniversitesinden Öğretim Üyesi Dr. Yonca Demir’in duruşmasında mahkeme, önceki celsede savunma için süre vermesine rağmen, Demir’e söz hakkı vermeyerek sözü savcıya verdi. Savcı mütaalayı okumaya başlarken izleyenler ve Demir şaşkınlık içinde kaldı.

Mütalaa bitince Demir’in Avukatı Meriç Eyüpoğlu, hakime bir önceki celsede savunma için süre verdiğini hatırlattı, “Müvekkilimin ifadesi alınmadan mütalaa verilmesi mahkemenizin önyargısını gösteriyor.” dedi. Hakim ise “Onu atlamışız. Bir önceki celse savunma için süre verdiğimiz ara karardan vazgeçiyoruz” dedi. Avukat Eyüpoğlu heyete itiraz etti ancak hakim Eyüpoğlu’nun sözünü kesti, beyanını da zapta geçmedi. Hakim Demir’e ve Eyüpoğlu’ya savunma yapıp yapmayacaklarını sordu, Eyüpoğlu “Mütalaayı şimdi duyduk. Nasıl savunma yapalım? Ek süre istiyoruz” dedi. Dava 14 Aralık saat 10:50’ye ertelendi. Duruşma sona erdikten sonra hakim Eyüpoğlu’ya “Size her türlü savunma hakkını tanıyoruz, daha ne istiyorsunuz?” diye sordu.

‘KEYFİ BİÇİMDE KENDİ VERDİKLERİ SÜREDEN VAZGEÇTİLER’

Duruşmadan sonra bir açıklama yapan Eyüpoğlu, “Bir önceki duruşmada savunma yapmak üzere müvekkilime ve bana süre verilmişti. Bu duruşma zaptında açıkça yazılıydı. Mahkeme tamamen keyfi bir biçimde kendi verdiği süreden vazgeçti. Ve ‘ben artık süre vermiyorum’ dedi. Bununla ilgili bize bir gerekçe de söylenmedi. Hukuki değil, aynı zamanda mantıki de değil. Nitekim hocamızın elinde savunması olduğuna halde mahkeme savunmayla ilgilenmedi ve mütalaa verildi. Çünkü ne söylendiğinin bir önemi yok. Zaten en baştan karar verildiği için mütalaa kolaylıkla verildi. Eğer süre talep etmiş olmasaydık neredeyse karar bile verilecekti. Bir başka hukuk rezaleti yaşamış olduk. Bu kadar büyük hukuk skandalları içinde mücadele etmeye devam ediyoruz. Buna itiraz edeceğiz. Bu keyfiyetin herkes tarafından bilinmesini istiyoruz” dedi.

SOSYAL MEDYADA KAMPANYA DÜZENLENDİ

Vatandaşlar, duruşmada yaşananlara tepkilerini sosyal medyada "#SavunmaEngelleniyor" hashtag'iyle paylaştıkları mesajlarla dile getirdiler. Yapılan paylaşımlardan bazıları şöyle:

(İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avusturya’da metal işçileri uyarı grevinde

SONRAKİ HABER

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan kayyımlara tepki: Vatandaş niye oy kullandı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa