13 Kasım 2018 15:38
Son Güncellenme Tarihi: 13 Kasım 2018 19:07

Türkiye Libya Konferansı'ndan çekildi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Türkiye derin hayal kırıklığıyla toplantıyı terk ediyor.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin İtalya'da düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı'ndan çekildiğini açıkladı.

Konferansın yapıldığı Palermo kentindeki otelde basın mensuplarına konuşan Oktay, “Uluslararası toplum maalesef bu sabah tek vücut olamamıştır. Son dakikadaki emrivakisiyle bazıları İtalyan ev sahipliğini suistimal ederek sürece tek taraflı müdahalede bulunmuştur. Kimi ülkelerin süreci kendi çıkarları doğrultusunda sakatlamaya çalışmaları devam ettiği müddetçe Libya'da istikrar sağlanamaz” dedi.

Oktay, “Diğerlerinin aksine biz, Libya'daki ve bölgesel tüm aktörlerle geniş diyaloğa açığız. Libya'daki mevcut zorlu durumda sorumluluğu bulunanların ülkenin düzelmesine herhangi bir olumlu katkı yapmaları mümkün değildir” iddiasında bulundu.

‘TÜRKİYE’SİZ DIŞ MÜDAHALEYİ ELEŞTİRDİ

Türkiye'nin yer almadığı bu tür toplantıların sürece katkı sağlamasının mümkün olmadığını da ileri süren Oktay, “Bu sabah bazı taraflar arasında düzenlenen gayriresmi toplantı ve bunların Akdeniz bölgesindeki başlıca aktörler olarak sunulması bizim şiddetle karşı çıktığımız çok yanıltıcı ve zarar verici bir yaklaşımdır. Türkiye derin hayal kırıklığıyla toplantıyı terk ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

İTALYA BAŞBAKANI: ÜZGÜNÜZ

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Türkiye'nin İtalya'da düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı'ndan çekilmesinden dolayı üzgün olduğunu söyledi.

LİBYA'DA NE OLUYOR?

Siyasi krizin yıllardır devam ettiği Libya’da çeşitli aşiret liderleri bölgesel egemenlik alanlarına sahip bulunuyor. Farklı dış güçler tarafından da desteklenen aşiretler egemenlilerini artırmak ve yaymak için siyasi mücadele yürütüyordu.

Libya'nın ‘liderleri’ siyasi istikrarsızlığı sonlandırma adı altında İtalya'nın güneyindeki Palermo kentinde bir araya gelmişti. Konferansa Türkiye gibi Libya’nın istikrarı konusunda taraf olmayan çok sayıda ülke de müdahil olmuştu.

Konferansın taraflarının ülkenin doğusunda büyük bir alanı yöneten General Halife Hafter ile batıda BM destekli hükümetin başkanı Fayiz es-Serrac olduğu değerlendiriliyor.

Serrac'ın başkanlığını yaptığı Ulusal Mutabakat Hükümeti, her ne kadar uluslararası arenada tanınırlığa sahip olsa da ülkenin çoğu üzerinde söz sahibi değil.

Doğuda ise Libya Ulusal Ordusu isimli silahlı gruba liderlik eden Halife Hafter ve Tobruk Temsilciler Meclisi yer alıyor. Hafter, tüm ülkenin kontrolünü eline alacağı bir yönetim arzuladığını saklamıyor.

Daha önce Paris'te düzenlenen benzer bir konferansta ülke geneli parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmasına karar verilmişti. Seçim tarihi olaraksa 10 Aralık 2018 belirlenmişti.

Ancak Libya'da çatışmaların yeniden artmasıyla müzakereler sona ermiş ve seçimlerin önceden belirlenen tarihte yapılamayacağı anlaşılmıştı.

Libya'daki geçiş sürecinin ele alınacağı konferansa Türkiye'yi temsilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay katıldı. Libya'daki 17 Şubat 2011'de Kaddafi yönetiminin devrilmesinin ardından, Türkiye Ulusal Geçiş Konseyi’ni "Libya halkının tek temsilcisi” olarak tanımıştı.

SİYASİ KRİZİN ARKA PLAN

Afrika'nın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesi Libya'da 42 yıllık Muammer Kaddafi dönemi, 17 Şubat 2011'de başlayan ayaklanmaların ardından NATO müdahalesiyle sona erdi. Ancak rakip siyasi otoriteler üzerinden dış güçlerin müdahalesinin neden olduğu istikrarsızlık, geçiş dönemindeki başarısızlıklar ve silahlı grupların yol açtığı şiddet nedeniyle ülke 7 yıldır düzene kavuşamadı.

Libya'da 2014 yılında gerçekleşen tartışmalı seçimlerin ardından başkent Trablus ile doğuda Tobruk kentinde rakip siyasi otoriteler ortaya çıktı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yargıda Cinsiyetçilik Raporu: Yargı erkeğe ‘iyi’

SONRAKİ HABER

Eski eşini sokakta darbedip tüfekle ağır yaraladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...