13 Kasım 2018 15:35

Bakan Varank’a soruldu: Hani Çinliler geliyordu?

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğdelilerin 6 yıldır beklediği ve fabrika kurmak için geleceği iddia edilen Çinlileri Mustafa Varank’a sordu.

Fotoğraf: CHP

Paylaş

Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bakan Mustafa Varank’a Niğde’de 200 fabrika kuracağı iddia edilen Çinlilerin henüz gelmediği hatırlatıldı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “2012 yılından bu yana Niğdelilerin gündemini meşgul eden Çinliler ne zaman gelecek?” diye sordu.

NİĞDELİLER, 6 YILDIR ÇİNLİLERİ BEKLİYOR

Çinlilerin Niğde’de 2012 yılında başlayıp 2015 yılında biteceği söylenen 200 fabrika kuracağı yönündeki iddialara da değinen Gürer, “Niğde’de dev Çin yatırımı 200 fabrikanın geleceği ifade edilse de böyle bir şey gerçekleşmedi. Ama 2016’da Bakanlık tekrar bu konuda bir çalışmanın başladığını ifade etti. 400 hektarın OSB alanına verildiği belirtildi. Şu ana kadar bu konuda yapılan çalışma yok. 2018 bitiyor, Çinliler bu Niğde’ye ne zaman gelecekler?” diye sordu.

KOP’UN PROJELERİ NEDEN GERÇEKLEŞMİYOR?

Gürer, Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında Konya Ovası Projesi (KOP) ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Niğde’nin de KOP’a dahil olduğunu anımsatan Gürer, KOP’la ilgili olarak Sayıştay raporlarına yansıyan verilere dikkat çekti. Gürer, “Sayıştay KOP bölgesiyle eylem planında bulunan projelerin planlandığı şekilde gerçekleşmediğini, daha gerçekçi ve uygulanabilir projelere yönlenilmesini, uygulayıcı kuruluşlarla sağlıklı koordinasyon sağlanmasını ve gerekli tedbirlerin idarece alınmasını raporda yer vermiştir. KOP kuruluş amacına uygun faaliyetlerin olması bölgenin gelişmesi adına önemlidir. KOP eylem planında yer aldığı hâlde hiç başlamamış ya da süresinde bitirilmemiş projelerle anılır duruma gelmesi düşündürücüdür” dedi.

DERİCİLER SİTESİ DE MUAMMA!

Bakanlığın 2017 yılı Yatırım Programı’nda 24 iş yeri altyapı karakteristiği ve 5 bin lira ödenekle yer alan Niğde-Bor Ayder Dericiler ve Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi Projesi mimari proje çalışmalarının sürdürüldüğü yönünde bir yanıt aldıklarını hatırlatan Gürer, “Şu anda bu proje hangi aşamadadır? Bununla ilgili çalışma devam etmekte midir, yoksa vazgeçildi mi? Ayrıca Niğde ilinde dericilere sağlanan destek, katkı var mıdır? Bilebildiğim kadarıyla dericiler şu anda deriyi yurt dışından getirmek durumunda kalıyorlar. Bunların yurt dışına satışına yönelik destek verilmekte midir?” diye sordu.

Gürer ayrıca, son 3 yıldır gündemde olmasına rağmen halen bir çivi dahi çakılmayan Niğde Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin akıbetinin de açıklanmasını istedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trump'tan Macron'a: ABD gelmese Paris'te Almanca öğrenecektiniz

SONRAKİ HABER

TÜSAD: KOAH ülkemizde ciddi bir tehditken termik santrallare ek süre verilmemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa