19 Eylül 2012 16:20

Silvan’da kaya gazı aranıyor

SHELL ve TPAO Diyarbakır Silvan karayolunda Silvan’a 20 km mesafedeki Sarıbuğday (Pîrema) Köyü’nde kaya gazı aramasına başladı.Son bir aydır da 4 bin metre derinliğinde kuyu açılarak kaya gazı arama çalışmaları başlatılmış durumda. Diyarbakır Silvan karayolu kenarında bulunan ve 60 dönüm arazi üzerine kurulu şant

Silvan’da kaya gazı aranıyor
Paylaş
Mehmet Aslanoğlu

Son bir aydır da 4 bin metre derinliğinde kuyu açılarak kaya gazı arama çalışmaları başlatılmış durumda. Diyarbakır Silvan karayolu kenarında bulunan ve 60 dönüm arazi üzerine kurulu şantiyede işçilerin kalması için düzenlenen konteynerler yer alıyor. 4 bin metre derinliğindeki kuyunun yüksek kulesi de var. Sarıbuğday  (Pîrema) köyüne 200 metre mesafedeki kuyunun hemen yanında yeni yapacağı evin temel inşaatında çalışırken karşılaştığımız, kaya gazı aranan arazinin sahiplerinden Celal Daşlık, TPAO’nun Haziran ayında geldiğini ve petrol aramak için arazilerini 99 yıllığına dönümü 6 bin TL’den kiraladığını söyledi. Henüz bir kontrat yapılmadığını belirten Daşlık  “Şu an Türkiye’nin en büyük kulesi buymuş. Bize petrol aradıklarını söylediler” dedi. Konuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmadığını söyleyen Daşlık çekim yapmamız için bizi şantiye şefinin yanına götürdü. Ama şantiye yetkilileri görüş veremeyeceklerini ve şantiye içinden görüntü alınmasının yasak olduğunu belirterek görüşme talebimizi geri çevirdi.

ÜÇ YERDE DAHA ARANACAK

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Petrol-İş Batman Şube Başkanı Mustafa Mesut Tetik, kaya gazını arama işini ABD’nin yaptığını ve ABD’de çok büyük miktarlarda petrol elde edildiğini belirtti. Türkiye’de ilk kez kaya gazı ile petrol arandığını anlatan Tetik, Batman, Diyarbakır ve Adıyaman bölgesinde çok büyük kaya gazı rezervleri olduğu bilgisini TPAO yetkililerinden aldığını söyledi. Tetik, TPAO ve  Shell’in Batman, Ergani ve Adıyaman’da da arama yapacağını belirtti.

ÇEVRE ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI

Kaya gazının kendileri için de yeni bir konu olduğunu ve bilgi sahibi olmaya çalıştıklarını belirten Tetik “Batman’da ve Diyarbakır’da daha önce Perenco ve Temi şirketlerinin petrol aramaları sırasında yeraltı sularını ve su havzalarını kirlettiklerini bu nedenle hayvanların telef olduğunu biliyoruz. O dönem biz bunlara karşı tepkimizi ortaya koyduk” dedi. Kaya gazının çevreye etkileri konusunda bilgilerinin olmadığını anlatan Tetik, çevre örgütlerinin duyarlı olmasını istedi. Tetik, aynı duyarlılığı başta bölge halkı ve kamuoyundan da beklediklerini dile getirdi.

Türkiye’de Diyarbakır, Erzurum ve Trakya’da üç alanda kaya gazı-petrol baseni bulunuyor.  TPAO, bu bölgelerde 20 trilyon metreküp doğalgaz ve 500 milyar varil petrol rezervi taşıyabilecek kaya yapılarının olabileceğini belirledi. Shell ile yapılan anlaşmaya göre, bu bölgelerde yapılacak sondajların tamamının masrafını Shell ödeyecek. Bulunacak petrolün yüzde 70’i TPAO’ya ait olacak.
(Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Artık biz değil adalet konuşmalı’

SONRAKİ HABER

Her iki kişiden biri çalışamıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...