13 Kasım 2018 12:56

Güvence bedelini isteyen aboneye 'gazınız kesilir' tehdidi

İzmir'de 'bağlantı ve güvence bedeli' ücretinin iadesini isteyen kişiye doğalgaz şirketi 'Parayı alırsan, gaz arzı durdurulacaktır' mektubu gönderdi.

Fotoğraf: Yusuf Şahbaz/AA

Paylaş

İzmir'de bir vatandaşın, "bağlantı ve güvence bedeli" ücretinin iadesi davasını kazanmasına rağmen davalık olduğu doğal gaz dağıtım şirketi "Parayı alırsan, gaz arzı durdurulacaktır" içerikli mektup aldı. Davacı Leyla Demir tehdide tepki gösterdi, "Bizim amacımız firmadan para almak değil. Böyle bir tehdidi hak etmediğimizi düşünüyorum. Biz sadece hakkımız olanı istiyoruz" dedi.

DOĞALGAZ ŞİRKETİNDEN 'GAZINIZI KESERİZ' TEHDİDİ

İzmir'in Buca ilçesinde yaşayan Diren Demir, geçen yıl nisan ayında Buca Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunarak, ev aboneliği bulunan doğal gaz dağıtım şirketinin, henüz doğal gaz bağlanmadan kendisinden bağlantı ve güvence bedeli adı altında 914,67 lira aldığını belirterek bu ücretin iadesini talep etti. 

Her iki tarafın da savunmasını alan heyet, bedelin haksız ve hukuka aykırı alındığına karar vererek, söz konusu paranın Demir'e iadesine hükmetti.

Şirket ise Tüketici Mahkemesine itiraz hakkını kullandı ve dava açtı. Dava süreci devam ederken Demir, dağıtım şirketinden mektup aldı. Mektupta, "Şirketimizce alınan söz konusu bedellerin tarafınıza iade edilmesi durumunda abonelik sözleşmeniz sonlandırılarak gaz arzınız durdurulacaktır. Tekrar abone olmak istediğinizde başvuru tarihindeki EPDK tarafından belirlenen bedeller dikkate alınarak aboneliğiniz tesis edilecektir. Buna rağmen yukarıda belirtilen bedellerin iadesini talep etmeniz halinde IBAN numaranızı şirketimize bildirmeniz gerekmektedir." denildi. 

‘BÖYLE BİR TEHDİDİ HAK ETMEDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM’

Diren Demir'in annesi Leyla Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Tüketicinin bir mağduriyeti varsa bunun yasal yollardan düzeltilmesi için başvurduk. Bizim amacımız firmadan para almak değil. Böyle bir tehdidi hak etmediğimizi düşünüyorum. Biz sadece hakkımız olanı istiyoruz" dedi.

Demir ailesinin avukatı ve Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) İzmir Şube Başkan Yardımcısı Avukat Ali İhsan Arıcan ise bu konu hakkında Afyonkarahisar'da benzer bir kararın alındığını ve tüketiciye para iadesi yapıldığını anımsattı ve "Bu kararlar icraya konulup infaz edilebilir ancak şirket tüketicilere tehdit içeren mektuplar gönderdi. Bu hukuka uygun değil. Mahkeme ne karar verirse herkes ona uymak zorundadır. Firmanın bu tutumu şantaj ve tehdit içeriyor." ifadelerini kullandı.

TÜKODER İzmir Şube Başkanı Cevdet Uçan da İzmir'de birçok tüketicinin bu bedeli almak için tüketici hakem heyetlerine başvurduğunu aktardı. Dağıtım şirketinin aldığı bu bedellerin yasal olmadığını belirten Uçan, "Bu bedellerin tüketicilere iadesi konusunda da çalışmalarımız var." dedi.

Öte yandan söz konusu doğal gaz şirketi ise mektuptaki yönetmelik hususuna dikkati çekerek, mektubu bilgilendirme amacıyla tüketiciye gönderdiklerini bildirdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Köyleri baraj suları altında kalacak köylülerden tepki

SONRAKİ HABER

Trump "Ortadoğu Barış Planı"nı açıklıyor, plandan İsrail işgaline tam destek çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa