13 Kasım 2018 12:50

Köyleri baraj suları altında kalacak köylülerden tepki

Kemerdere barajı için yapılmak istenen ÇED toplantısına halk tepki gösterdi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Sakarya'nın Kaynarca ve Ferizli ilçeleri arasında kurulması planlanan Kemerdere Barajı için yapılmak istenen Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısında, köyleri baraj suları altında kalacak halk tepki gösterdi. Köylüler, barajı istemediklerini, imza kampanyası başlatacaklarını duyurdu.

Melen-İstanbul arasında döşenen su hattına verilmek üzere Kaynarca ile Ferizli arasında kalan bölgede kurulması planlanan Kemerdere Barajı için yapılan ÇED halkı bilgilendirme toplantısı Kaynarca'nın Küçükkışla Köyü'ndeki kahvehanede yapıldı. Toplantıya katılan yöre halkı tutanağı imzalamadı. Kaynarca'ya bağlı Kızılcaali, Hatipler, Küçükkışla, Yazlık Pınarı ve Cebek ile Ferizli'ye bağlı Sarıahmetler, Hocaoğlu Köyleri arasında su tutacak barajın gövde inşaatı ise Cebek Köyü ile Sarıahmetler Köyü arasında kalan bölgede inşa edilmek isteniyor.

Küçükkışla Köyü Muhtarı Celil Karagöz, "İstanbul'un su ihtiyacı için köyümüzü sular altında bırakıyorsunuz. Bu haksızlıktır. Köylümüz mağdur olacak, bize ne olacak düşünülmüyor. Biz bu barajı istemiyoruz" diyerek baraja karşı olduklarını ifade etti.

Muhtar Karagöz, “Baraj yapımı için halk oylaması yapılması gerekir” dedi. Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar ise konuyla ilgili imza kampanyası başlattıklarını, hukuk mücadelesi vereceklerini söyledi.

Toplantının yapılacağı alana jandarma ekiplerinin gelmesi dikkat çekti. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Üsküdar'da bir öğretmeni silahla vuran kişi tutuklandı

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanlığı istismar verilerini açıklamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa