13 Kasım 2018 12:02

TARİŞ direnişi 7'nci gününde

Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Gürsel Köse ‘Haklı direnişimizi tüm İzmir halkına anlatacağız’ dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Gıda-İş Sendikası'na üye oldukları için işten atılan TARİŞ işçilerinin direnişi sürüyor. Sendikanın Ege Bölge Temsilcisi Gürsel Köse, TARİŞ yönetiminin kurduğu “ikna odaları”nda 113 işçinin daha atılmakla tehdit edildiğini söyledi. 

İzmir'in Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren TARİŞ fabrikasında çalışırken Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Gıda Sanayi İşçileri Sendikası’na (Gıda- İş) üye oldukları için 7 işçi, 6 Kasım'da işten atıldı. İşten atmalar üzerine işçilerin başlattığı direniş 7'nci gününde devam ediyor.

'145 İŞÇİ'NİN 120’Sİ SENDİKALI'

Gıda-İş Sendikası Ege Bölge Temsilcisi Gürsel Köse, işverenin kamuoyunu yanıltıcı bilgiler paylaştığına dikkat çekerek, 6 aydır fabrikada sendikal mücadele yürüttüklerini söyledi. Burada çalışan 145 işçiden 120’sinin sendika üyesi olduğunu belirten Köse, “Biz işçi sendikasıyız. İşveren, işçilerin Şeker İş Sendikası’na ya da başka sendikaya üye olmalarını istiyor. Anayasa’nın 51'inci maddesi açık, bu ülkede yaşayan herkesin sendikaya üye olmak anasının ak sütü gibi helaldir diyor. Yani bunun karşısında engel oluşturmak tehdit etmek Türk Ceza Kanunun 118'inci maddesine göre suçtur. Arkadaşlarımız neden sendikalı oldu, ekmeklerini büyütmek için, çalışma koşulları ve yaşam koşulları daha düzgün olsun diye sendikalı oldu. Uluslararası sözleşmelere imza atılmış İLO Sözleşmesi var" dedi.

‘İŞ BARIŞI VE ÜRETİMDEN YANAYIZ'

İşverenin, işçi haklarına tahammüllü olmadığını ifade eden Köse, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu an işten çıkarılan 7 arkadaşımız bu işin doğal önderleri ve ortaklarıdır. Bu 7 arkadaş içerideki 120 sendikalı arkadaşımızı örgütledi. İşveren bunu biliyor ve tespitini yapmıştı. O yüzden kapının önüne koydu. TARİŞ fabrikasının içinde işveren tarafından sorgu odaları oluşturulmuş ve geri kalan 113 üyemizi tek tek odalara çekerek ekmekleri ile tehdit ederek terbiye etmeye çalışıyorlar. TARİŞ işverenine sesleniyoruz. Biz iş barışından ve üretimden yanayız. İşveren işten haksız ve hukuksuzca attığı 7 arkadaşımızı bir an önce işe geri almasını talep ediyoruz. Eğer işveren taleplerimize cevap vermese eylemimiz devam edecektir. Bizim içeride 1 üyemiz dahi kalmasa da bu işten attıkları işçiler işbaşı yapana kadar mücadelemiz devam edecek. Çünkü biz haklıyız. İşçiler şunu biliyor, bizim örgütlü olduğumuz hiç bir işyerinde işverenin dedikleri olmadı. İşverenle oturup kapı arkasında birebir pazarlık yapmayacağımızı biliyor. Bizim şöyle bir ilkemiz ve düşüncemiz var. Tüzüğümüz de açık, biz işyerinde yapılacak olan tüm çalışmaları işyerindeki işçi temsilcileriyle ve komitelerle birlikte karar alıp hayata sunarız, bunu biliyorlar. Biz işçinin evet demediği hiç bir şeyin altına imza atmayız. İşçiler de bunu bildikleri için tercihlerini diğer sendikalardan yana kullanmak istemiyor."

'KİTLESEL BASIN AÇIKLAMAMIZ OLACAK'

TARİŞ'in geri adım atmaması halinde DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun da katılacağı kitlesel basın açıklaması yapacaklarını dile getiren Köse, emek örgütlerinin ve siyasi partililerin de desteklerini beklediğini söyledi. Köse, sözlerini şöyle tamamladı: "TARİŞ'te işverenin işçileri işten neden attığını hem halkımıza hem de demokratik kitle örgütlerine anlatacağımız bildiriler hazırlıyoruz. TARİŞ'in içerisinde üretici birlikler var. Buranın asıl sahipleri onlar. Bu üretici birlikleri bize 'ne yapabiliriz' diyor. TARİŞ yönetim kurulunun yaptığının doğru bulmadıklarını belirterek bizimle birlikte olduklarını söylediler. Önümüzdeki günlerde buradaki hareketi biz ortaklaştırıp birlikte başarıya ulaştırmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Tüm halkımızı özellikle demokratik kitle örgütlerini sendikaları, odaları buraya dayanışma içerisinde birlikte olmaya çağırıyoruz." (İzmir/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan '100 günlük plan' eleştirisi: Süre doldu, ne oldu?

SONRAKİ HABER

TÜSAD: KOAH ülkemizde ciddi bir tehditken termik santrallare ek süre verilmemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa