19 Eylül 2012 16:06

‘Artık biz değil adalet konuşmalı’

KATLEDİLEN aydınlar Uğur Mumcu, İlhan Erdost ve Behçet Aysan’ın kızları, 12 Eylül Utanç Müzesi etkinleri kapsamında düzenlenen panelde babalarını anlattı.12 Eylül’ün 32. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşen ‘Çocukları Anlatıyor’ adl

‘Artık biz değil adalet konuşmalı’

Paylaş

KATLEDİLEN aydınlar Uğur Mumcu, İlhan Erdost ve Behçet Aysan’ın kızları, 12 Eylül Utanç Müzesi etkinleri kapsamında düzenlenen panelde babalarını anlattı.

12 Eylül’ün 32. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşen ‘Çocukları Anlatıyor’ adlı panele 12 Eylül cuntası tarafından katledilen yayıncı İlhan Erdost’un kızı Alaz Erdost, gazeteci Uğur Mumcu’nun kızı Özge Mumcu ve Madımak’ta yaşamını yitiren yazar-sağlıkçı Behçet Aysan’ın kızı Eren Aysan katıldı.

Açış konuşmasını yapan etkinliğin ev sahibi Çankaya Belediyesi Başkanı Bülent Tanık, insan hak ve onurunun olmadığı yerde demokrasiden söz edilemeyeceğini belirtti. Uğur Mumcu’nun kızı Özge Mumcu, “Buraya gözü yaşlı evlatlar olarak gelmedik. Sadece babalarımızın davasını değil, buna benzer olan bütün davaları takip ediyoruz” dedi.

İlhan Erdost’un kızı Alaz Erdost da, babasının ölümden sorumlu gösterilen astsubayın ise aldığı altı ay cezayı dahi çekmediğini belirten Erdost, “12 Eylül Utanç Müzesi’nde babamın kanlı gömleğini sergilerken utandım, ancak benim utanmam yetmez; hepimizin utanması gerekir. Biz gerçekten utanmadıkça biz daha çok utanç müzesi açarız ve bize üç katlı bir bina da yetmez” dedi. Behçet Aysan’ın kızı Eren Aysan da, “Bizim yerimize adalet konuşmalı. Biz konuşuyorsak, bu ülkede adalet yok demektir. Üzeri kapatılan bu kadar çok cinayeti bizden sonrakilere bırakmama şansımız hala var” diye konuştu.
(Ankara/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Toprağın Çocukları’nın Ankara galası gerçekleşti

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa