13 Kasım 2018 10:10

Yeni 'gözde meslek': Konkordato danışmanlığı

Konkordato ilan eden şirketlerin sayısının artmasıyla hukuk firmaları konkordato danışmanlık hizmeti vermeye başladı.

Görsel: Pixabay

Paylaş

Mali yapıları bozulduğu gerekçesiyle konkordato ilan eden birçok şirket bunun için belirli prosedürleri yerine getirmek adına danışmanlık hizmeti alıyor. Hukuk firmaları piyasada artan bu talep üzerine "tam paket" danışmanlık hizmeti vermeye başladı.

Dünya gazetesinden Selenay Yağcı'nın haberine göre, konkordato talep eden firmaların borçlarına göre aylık 2 bin ila 8 bin TL arasında değişen hizmet bedeli alınıyor. Toplamda 23 ay süren bir konkordato işleminin danışmanlık ücreti de 184 bin TL'yi bulabiliyor.

Danışmanlık şirketleri sadece konkordato başvurusu yapılması ve dosyanın duruşmalarının takibi değil aynı zamanda sürecin hukuki ve mali her aşamasının sonuna kadar takibini gerçekleştiriyor. Hatta alacaklılarla tek tek görüşüp pazarlık yapıyor.

Danışmanlık hizmetlerinin nasıl işlediğini anlatan avukat Ali Oyanık, şöyle konuştu:

"Öncelikle şirketin mali analizini çıkarmaya yardımcı tüm evraklar, mali tablolar üzerinde inceleme yaparak borçlarını ve borçluları tespit ediliyor. Gizlilik anlaşması imzalanıyor. Sonra çözümlere bakılıyor, şirket ya da kişi isterse başvuru dosyası hazırlıyoruz. Konkordato toplamda 23 aylık bir süreç. Bu şirketin 23 ayda bütün borçlarını ödemesi anlamına gelmiyor. Borçlar vadelerine göre ödeniyor. Biz bu 23 aylık süreçte şirketin iyileşebileceğine dair verileri, çözümleri ana proje haline getirip, geçici komiserle paylaşıyoruz o da raporunu mahkeme ile paylaşıyor." (EKONOMİ SERVİSİ)

DR. MURAT ÖZVERİ: KONKORDATO NEDİR, İŞÇİ ALACAKLARINI NASIL ETKİLER?

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mansur Yavaş: Öbüründen veya berikinden olmuş olmak önemli değil

SONRAKİ HABER

Hrant Dink'in arkadaşları: Nefret suçlarıyla yüzleşecek yere gelemedik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...