13 Kasım 2018 08:01

Erdoğan: Fırat'ın doğusunu çözemiyoruz, farklı gelişmeler var

Paris dönüşü gazetecilere konuşan Erdoğan, Trump'la diyaloglarını anlattı ve Suriye konusundaki görüşlerini bildirdi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Paris ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD ile Suriye konusundaki diyaloglarını anlatan Erdoğan, Trump'ın İdlib meselesinde kendilerini takdir ettiğini belirtirken YPG konusunda ise 'Fırat'ın doğusunu görüyorsunuz çözemiyoruz ve burada farklı gelişmeler var' dedi.

Yeni Şafak'tan Hüseyin Likoğlu'nun haberine göre Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile Suriye meselesinin yanı sıra Halkbank ve Cemal Kaşıkçı cinayetini de görüştü.

ABD'nin PKK liderleri için para ödülü koymasını "Geç kalınmış bir adım" olarak değerlendiren Erdoğan, "Biz bunu, PKK ile PYD’nin ayrı yapılar olduğu iddiasını meşrulaştırmak için ortaya atılmış bir oyun biçiminde telakki ediyoruz. Tabii ki bu oyuna gelemeyiz, gelmeyiz. Aslında YPG’nin yaptığı açıklama da ABD’lileri yalanlıyor. Açıklamada, PYD-YPG olarak esasen PKK’dan ayrı olmadıklarını belirtiyorlar. Bunu artık ABD’nin de görmesi gerekiyor" dedi.

'İDLİB'E ÇOK ÖNEM VERİYOR'

Erdoğan, Trump'ın Suriye meselesindeki tutumunu ise şu sözlerle anlattı: "İdlib konusuna çok önem veriyor. Oradaki başarımızı takdirle karşılıyor, övüyor. YPG konusunda da bazı konularda kendi aralarında bir iletişimsizlik var gibi geliyor bana. ‘Bu konuda da beraber yapabileceğimiz çok şey olabilir’ dedim. Fırat’ın doğusunu görüyorsunuz çözemiyoruz ve burada farklı gelişmeler var. Bu konuda gerek Mevlüt Beyin gerek Savunma Bakanımızın, muhatapları ile yapacakları çalışmalar inşallah bizi daha rahatlatacaktır."

KAŞIKÇI CİNAYETİ

Trump'la Kaşıkçı cinayetini konuşurken görüşmeye Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da dahil edildiğini ifade eden Erdoğan, "Bu cinayetin, önceden planlanmış olduğu; emrin Suud’daki üst makamlardan geldiği ortada. Makalemde de ifade ettiğim üzere, kendisine sonsuz saygı duyduğum Hadimü’l-Harameyn Kral Selman hakkında benim bu tür bir şey düşünmem asla mümkün değildir. Ancak biz, talimatı verenin kim olduğunun da ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Bu talimatı kim vermiş, cinayetle alakalı olarak tutuklananların konuşmaları, bunu söylemeleri lazım" şeklinde konuştu.

Erdoğan bu konuda şöyle devam etti: "Katilleri sağda solda aramaya gerek olmadığını Trump’a da söyledim. Bir defa katiller bu 18’in içindedir. Cuma gününden gelenler bir ön hazırlık için mi gelmiştir? Malum cumadan konsolosluğa gelişi ve o gün iyi karşılamaları var. Ondan sonra salı gününe ayrıca davet var. Pazartesiyi salı gününe bağlayan gece gelen ekip var. Onların da ertesi güne yönelik çalışmaları ve hazırlıkları var. Biz bu cinayetle ilgili ses kayıtlarını bizden isteyenlerin hepsine dinlettik. İstihbarat örgütümüz hiçbir şeyi saklamadı. Suudiler dahil, ABD, Fransa, Kanada, Almanya, İngiltere kim istediyse hepsine biz bunu dinlettik. Kayıt gerçekten bir felaket. Hatta Suudilerin istihbaratçısı, kaydı dinlediğinde, ‘Herhalde bu eroin almış; bunu ancak eroin alan birisi yapar’ diyecek kadar şok oldu."

HALKBANK

Trump'la daha önce Halkbank konusundaki telefon görüşmelerinden sonra meselenin çözümü için adımlar atıldığını söyleyen Erdoğan, "Ben söyleyince Trump, ‘Ben döner dönmez talimatı vereceğim; Hazine ve Maliye Bakanıma bizzat konunun takibi için talimat vereceğim’ dedi. ‘Bu işi takibini isteyeceğim, ben bu işin bittiğini zannediyorum. Niye bu kadar uzadı?’ şeklinde konuştu" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uluslararası Af Örgütü 'Vicdan Elçisi' ödülünü geri çekti

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa