19 Eylül 2012 16:01

Bursa Fotoğraf Festivali yoğun ilgi ile sürüyor

Bursa fotoğraf festivalinin ilk günlerinde yoğun ilgi gösteren ulusal basın ve televizyon kuruluşları festivalin üçüncü gününden itibaren ortalarda görünmez oldu. Bursa dışından festivali izlemeye gelen konuklar artarak sürmekte. Festivalin dördüncü gününde program Koza Han’da ustaların portfolyo de

Bursa Fotoğraf Festivali yoğun ilgi ile sürüyor
Paylaş
Özcan Yaman

ANTONİN KRATOCHVİL’DEN ‘TANINMAYAN’

Ustalara saygı bölümünde Antonin Kratochvil “Tanınmayan” konulu sunumunu yaptı. Dünyanın hak ihlalleri, savaşlar ve yozlaşmaların ortasında gerçekleştirdiği fotoğrafları gösterdi. Irak Savaşı’nda işgalci Amerikan kuvvetlerinin işkence, infaz ve katliamlarını; Ruanda’daki katliamları; Rusya’da kapitalizm sonrası yozlaşmayı ve yaşadıklarını anlattı. Dünyanın ne kadar kötü ve kaos içinde olsa da her zaman bir umudun var olduğunu söyledi. Özellikle Gorky Gemisi’nde verilen partileri, mafya çete ilişkilerini değerlendirdi. Bir çok olaya gazeteci kimliğinin dışında Kızıl Haç yardım ekibi görevlisi olarak katıldığını belirtti.

BANGLADEŞLİ SHAHİDUL ALAM

Gecenin son konuğu olarak Bangladeşli fotoğrafçı Shahidul Alam konuşmasına “Ben siyaset konuşacağım” diyerek başladı. Fotoğraf geçmişini ve kariyerini anlatarak Bangladeş’te gerçekleştirdiği muhalif ve toplumsal mücadelede fotoğrafın önemini aktardı. Fotoğrafın yoksul ve ezilen insanların nasıl sesi ve kulağı olduğunu, ayrıca sanatsal yaratıda kullanılabileceğini örnekleri ile gösterdi. Program günün geç saatlerine kadar sürmüş olmasına rağmen yoğun alkışlarla son buldu. (Bursa/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Göçer çocukları okula bir ay geç başlayacak

SONRAKİ HABER

Toprağın Çocukları’nın Ankara galası gerçekleşti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...