13 Kasım 2018 07:50

Uluslararası Af Örgütü 'Vicdan Elçisi' ödülünü geri çekti

Uluslararası Af Örgütü, Myanmar liderine 2009 yılında verilen 'Vicdan Elçisi' ödülünü insan haklarını savunmamasından dolayı geri çekti.

Fotoğraf: Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Paylaş

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), Myanmar lideri Aung San Suu Kyi'ye 2009’da verilen "Vicdan Elçisi" ödülünü geri çektiğini duyurdu.

Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Af Örgütü yaptığı yazılı açıklamayla, Myanmar lideri Aung San Suu Kyi'nin bir zamanlar savunduğu değerlere utanç verici biçimde ihanet etmesi nedeniyle daha önce Kyi’ye verilen Vicdan Elçisi ödülünü geri çektiğini açıkladı.

Açıklamada, Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo, 11 Kasım'da Aung San Suu Kyi’ye bir mektup yazarak, Af Örgütü'nün 2009’da kendisine verdiği yüksek onur ödülünü geri aldığını bildirdi.

AA'nın haberine göre Naidoo mektubunda "Bugün, artık umudun, cesaretin ve insan haklarını ilelebet savunmanın sembolü olmamanızdan ötürü büyük bir üzüntü yaşıyoruz. Uluslararası Af Örgütü, Vicdan Elçisi Ödülü’nün sahibi olmayı sürdürmenizi gerekçelendiremiyor, bu nedenle de üzülerek bu ödülü sizden geri alıyoruz" dedi.

Kyi’nin ordunun Myanmar'da gerçekleştirdiği katliamlara açıkça kayıtsız kalmasına ve ifade özgürlüğüne yönelik giderek artan tahammülsüzlüğe atıfta bulunan Naidoo, görev süresinin yarısını geride bırakan ve ev hapsinden serbest bırakılmasının üzerinden 8 yıl geçen Kyi’nin siyasi ve manevi yetkisini Myanmar’daki insan hakları, adalet ve eşitliği savunmak için kullanmaması nedeniyle Af Örgütü'nün duyduğu hayal kırıklığını ifade etti.

Aung San Suu Kyi, 2009 yılında, demokrasi ve insan hakları adına yürüttüğü barışçıl ve şiddet içermeyen mücadele nedeniyle Uluslararası Af Örgütü’nün Vicdan Elçisi seçilmişti. O dönemde ev hapsinde tutulan Kyi, 8 yıl önce bugün serbest bırakılmıştı. Ancak 2012’de ödülü bizzat alabilen Aung San Suu Kyi, Af Örgütü’nden "Gözlerinizi veya zihninizi üzerimizden eksik etmeyin ve umutla tarihin iç içe geçtiği bir ülke olmamız için bize destek olun" talebinde bulunmuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Emniyete 10 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu açıldı

SONRAKİ HABER

Sabancı Holding yöneticilerine suç duyurusu: Temsa'da hileli iflas mı var?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa